14 генијални трикови што ќе ви бидат од голема корист

Како да ја заврзете вреќата за ѓубре, како најдобро да ја стоплите вчерашната пица, како да го исчистите блендерот – сигурно ќе ви се најде барем еден од овие одлични трикови.

14-genijalni-trikovi-shto-kje-vi-bidat-od-golema-korist-01.jpg

Обично сме навикнати да ги правиме нештата на одреден начин, но за многу работи постојат и значително полесни и поефикасни начини.

Ако, на пример, сакате да направите две пици, нема потреба да валкате две тави или да чекате да се направи едната па другата – има начин како и двете да ги сместите во истата тава.

14 генијални трикови што сигурно ќе ви се најдат:

Како да заврзете крпа по туширање

За крпата да стои во место, откако ќе ја заврзете на вообичаениот начин, фатете го горниот дел и превиткајте го, како на илустрацијата.

14-genijalni-trikovi-shto-kje-vi-bidat-od-golema-korist-02.jpg

Печената сланина е повкусна со пржената

Сланината има многу масти, па печењето во рерна, за разлика од пржењето во масло, ќе ја направи покрцкава.

14-genijalni-trikovi-shto-kje-vi-bidat-od-golema-korist-03.jpg

Како да заврзете вреќа за ѓубре

Рачките на вреќите за ѓубре не се само за носење, туку и за врзување. Па, врзете ја вреќата за да се осигурите дека ништо нема да ви се истури, но и за да го спречите непријатниот мирис.

14-genijalni-trikovi-shto-kje-vi-bidat-od-golema-korist-04.jpg

Како да го намалите звукот на играчките?

Играчките кои пеат и зборуваат можат да ви предизвикаат вистинска главоболка, но ако ставите самолеплива лента на нивниот звучник значително ќе го намалите звукот.

14-genijalni-trikovi-shto-kje-vi-bidat-od-golema-korist-05.jpg

Како најдобро да ја стоплите вчерашната пица?

Немојте да ја стоплувате пицата во микробранова бидејќи тестото ќе стане влажно. Наместо тоа, ставете ја во тава со малку масло и стоплете ја во рерна.

14-genijalni-trikovi-shto-kje-vi-bidat-od-golema-korist-06.jpg

Како најлесно да ги извадите садовите од машината?

Едноставно, префрлете ја целата решетка од машината на масата и многу полесно ќе ги наредите садовите на нивното место.

14-genijalni-trikovi-shto-kje-vi-bidat-od-golema-korist-07.jpg

Како да ги извадите коските од пилешките крилца?

Фатете ја коската со едната рака, завртете ја и месото веднаш ќе се одвои од неа.

14-genijalni-trikovi-shto-kje-vi-bidat-od-golema-korist-08.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

8 трикови со кои ќе си го олесните готвењето (и ќе заштедите пари) Ако ви останат многу свежи зачини што не можете да ги искористите пред да се рас...
10 работи кои се виновни за хаосот во вашата кујна (и време е да ги фрлите) Стари кујнски апарати што ги немате вклучено со години, празни запалки, безброј ...
15 генијални трикови за чистење и организирање на домот што веднаш ќе сакате да ги пробате Можете да го освежите тепихот со мешавина од сода бикарбона и неколку капки етер...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg