Како да ја зголемите влажноста во домот, без навлажнувач на воздухот?

Во текот на ладните месеци, во домовите кои се греат на парно или клима, нивото на влажност во воздухот паѓа на минимум.

kako-da-ja-zgolemite-vlaznosta-vo-stanot-bez-navlaznuvac-na-vozduh-01.jpg

Ако од која било причина немате навлажнувач на воздухот, тогаш може да ја поправите ситуацијата преку 7 едноставни чекори:

1. Облеката нека се суши во станот, наместо на балконот.

2. Ставете неколку садови со вода на радијаторите, за да испарува.

3. Истото може да го направите и со садови со вода по даските под прозорите.

kako-da-ja-zgolemite-vlaznosta-vo-stanot-bez-navlaznuvac-na-vozduh-03.jpg

4. Оставете ја вратата од тоалетот отворена по секое туширање.

5. Негувајте билки со големи, зелени листови.

6. Отворете ги машините за перење, како вишокот влажност би испарила.

7. Гответе супи повеќе и почесто.

kako-da-ja-zgolemite-vlaznosta-vo-stanot-bez-navlaznuvac-na-vozduh-02.jpg

* Недостатокот на влажност во воздухот знае да го иритира носот, грлото, како и целата кожа, па посклони сме на алергии и воспаленија.

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Намирници од кујната кои ги чистат загорените тенџериња и тави подобро од сјајот за садови Доколку сте од оние луѓе на кои садовите за готвење честопати им загоруваат на д...
Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...
Едноставни трикови со кои ќе им го продолжите животот на кујнските садови и приборот Исчистете ги загорените тави со мешавина од оцет и сода бикарбона, а за да го от...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg