Работи кои никако не треба да ги фрлате во тоалетната школка или мијалникот

Талог од кафе

Ако истурите талог од кафе во школката или мијалникот, тоа е исто како да сте истуриле песок.

Талогот не се раствора во вода, може да се „налепи“ на цевките и да ги блокира.

raboti-koi-nikako-ne-treba-da-gi-frlate-vo-toaletnata-shkolka-ili-mijalnikot-07.jpg

Влажни марамчиња

Влажните марамчиња се направени од синтетички материјали и никогаш нема да се растворат во вода. Всушност тие се едни од најчестите причини за затнати цевки.

raboti-koi-nikako-ne-treba-da-gi-frlate-vo-toaletnata-shkolka-ili-mijalnikot-08.jpg

Весници

Само затоа што весниците се направени од хартија, не значи дека е безбедно да се фрлаат во тоалетната школка.

На весниците им е потребно долго време целосно да се растворат во вода, што значи лесно можат да се наталожат во цевките и да ги затнат.

raboti-koi-nikako-ne-treba-da-gi-frlate-vo-toaletnata-shkolka-ili-mijalnikot-09.jpg

Измет на мачки

Никако немојте да го фрлате изметот на мачката од кутијата со песок во тоалетната школка. Песокот за мачки има и синтетички состојки кои нема да се растворат во вода.

raboti-koi-nikako-ne-treba-da-gi-frlate-vo-toaletnata-shkolka-ili-mijalnikot-10.jpg

Глина за лице

Ако користите маска за лице од глина, немојте да ја миете во мијалникот, туку отстранете ја со влажна крпа.

Во цевките, глината може да се стврдне и наталожи и да предизвика блокада.

raboti-koi-nikako-ne-treba-da-gi-frlate-vo-toaletnata-shkolka-ili-mijalnikot-11.jpg

Семки

Семките од лубеница, цреши, јаболка или што било секојпат фрлајте ги во корпата за отпадоци, никако во тоалетната школка или мијалникот.

Како и сè останато на листава, и семките можат да ги затнат цевките.

raboti-koi-nikako-ne-treba-da-gi-frlate-vo-toaletnata-shkolka-ili-mijalnikot-12.jpg

Спирова С. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...
Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....
9 работи на кои е подобро да не штедите, за да не се каете Паметните луѓе точно знаат на што треба да го потрошат својот буџет и на што не ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg