Работи кои никако не треба да ги фрлате во тоалетната школка или мијалникот

Ако имате навика да го истурате талогот од кафе во мијалникот или тоалетната школка, време е да престанете ако не сакате да ги блокирате цевките.

raboti-koi-nikako-ne-treba-da-gi-frlate-vo-toaletnata-shkolka-ili-mijalnikot-01.jpg

Некогаш навистина не помислуваме што сè фрламе во мијалникот или тоалетната школка, за потоа да бидеме зачудени зошто ни се затнала некоја цевка.

На сите ни е јасно дека нештата како хигиенски влошки и храна треба да се фрлаат само во корпа за отпадоци, но постојат и помалку очигледни работи кои не треба да ги фрлате во школката или мијалникот.

Во продолжение погледнете кои:

Брашно и тесто

Кога ќе се измеша со водата од цевките, брашното може да стане лепливо и со текот на времето да се наталожи и да ги затне.

Тестото, пак, не само што содржи брашно, туку има и квасец, поради што може да се зголеми и со текот на времето да направи проблем во водоводот.

raboti-koi-nikako-ne-treba-da-gi-frlate-vo-toaletnata-shkolka-ili-mijalnikot-02.jpg

Хартиени бришачи за раце

Иако навидум се исти како тоалетната хартија, не е препорачливо да ги фрлате хартиените бришачи во тоалетната школка.

За разлика од тоалетната хартија, бришачите за раце не се раствораат лесно во вода, па ако редовно ги фрлате во школката, кога-тогаш ќе ги затнете цевките.

raboti-koi-nikako-ne-treba-da-gi-frlate-vo-toaletnata-shkolka-ili-mijalnikot-03.jpg

Масло за готвење

Маслото за готвење, вклучувајќи ги и мастите од животинско потекло, можат да се стврднат во цевките, со текот на времето да се акумулираат и, веројатно претпоставувате, да ги затнат.

raboti-koi-nikako-ne-treba-da-gi-frlate-vo-toaletnata-shkolka-ili-mijalnikot-04.jpg

Памук

Памукот не се раствора во вода. Наместо тоа, ја апсорбира водата и со тоа си го зголемува волуменот. Па, ако го фрлате во школката, дефинитивно ќе предизвика проблем.

raboti-koi-nikako-ne-treba-da-gi-frlate-vo-toaletnata-shkolka-ili-mijalnikot-05.jpg

Остатоци од храна

Никогаш немојте да фрлате остатоци од храна во тоалетната школка, без разлика за каква храна станува збор.

Иако можеби храната се разградува, ова не се случува преку ноќ, па со текот на времето ќе се акумулира во цевките.

raboti-koi-nikako-ne-treba-da-gi-frlate-vo-toaletnata-shkolka-ili-mijalnikot-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Збир од трикови за кои ќе си помислите: „како не сум се сетил/а на ова?“ Само една фотка има моќ да ви го олесни животот и тоа ќе ви се потврди во продол...
Кујнски ножеви и уште 7 работи за кои вреди да потрошите повеќе пари Ако го користите лаптопот само за забава, можете да поминете и со поевтин модел....
10 грешки поради кои домот секогаш ви изгледа неуредно, дури и кога постојано чистите Не ги чувате работите на соодветно место, оставате сè во гаражата или шпајзот, м...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg