Направете ги алиштата кристално бели, со евтин и едноставен трик од аптека

Сите посакуваме совршено бели алишта, но за жал честопати завршуваме со сиви, затемнети парчиња кои ја изгубиле првичната снежно бела боја. Како може да се постигне ефектот на идеална белина без премногу напор и скапи средства за одржување на облеката?

Napravete-gi-alistata-kristalno-beli-so-evtin-trik-01.jpg

Без очајување, понекогаш „лекот е пет пари“ и само треба некој да ти го посочи.

Еден од наједноставните начини за избелување на облеката е со употреба на калиум перманганат (хиперманган). Истиот може да го набавите речиси во секоја аптека по релативно ниска цена.

Како изгледа постапката на избелување на алишта со хиперманган?

  • Во подлабок сад, промешајте неколку кристали од хиперманганот во 10 литри врела вода, со цел таа да добие розова боја. Не претерувајте, бидејќи целта не е да добиете темновиолетова боја. Бојата на растворот мора да биде розова.
  • Ставете 200g прашок за перење на алишта во водата и промешајте.
  • Во овој раствор покиснете ги сите алишта кои планирате да ги избелите. Одозгора покријте ги со кеса или фолија и оставете ги да киснат околу 4-5 часа, или најдобро е да отстојат во текот на целата ноќ.
  • Потоа исцедете ги алиштата, префрлете ги во машината за перење и со помош на соодветната програма, исперете ги на вообичаениот начин.
  • Доколку има потреба, слободно повторете ја постапката.

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Корисен домаќински трик – како да ги исушите алиштата 3 пати побрзо? Постојат неколку необични, но генијални совети кои се однесуваат на „обичните“ д...
Велигденски трик: Како да ги избелите жолтите јајца при варењето, со само две состојки? (видео) За црвена боја потребни се жолти јајца, но ако ги бојадисувате во пастелни бои т...
Како да го исчистите ѓонот на патиките со само 3 состојки што веќе ги имате дома? (видео) Белиот ѓон на патиките е кошмар за чистење. Доколку и вие сте од оние што веќе п...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg