10 ситници на кои треба да обрнете внимание пред да ви дојдат гости за да се покажете како добар домаќин

Ако ви доаѓаат гости со деца, најдете забавна активност за децата за да не им стане здодевно, а откако ќе завршите со веселбата, не очекувајте гостите да мијат садови и слично.

10-sitnici-na-koi-treba-da-obrnete-vnimanie-pred-da-vi-dojdat-gosti-za-da-se-pokazhete-kako-dobar-domakjin-01.jpg

Повеќето луѓе се подготвуваат со часови пред да им дојдат гости, но сите настојуваме да заборавиме некои работи.

На кои ситници да обрнете внимание за да се покажете кака одличен домаќин?

Средете ја бањата

Осигурете се дека во бањата ќе има чиста крпа за гостите, како и доволно тоалетна хартија.

Препорачливо е да ставите и течен сапун и не заборавајте да го освежите воздухот.

10-sitnici-na-koi-treba-da-obrnete-vnimanie-pred-da-vi-dojdat-gosti-za-da-se-pokazhete-kako-dobar-domakjin-02.jpg

Однапред подгответе ги чиниите и приборот за гостите

Не чекајте да дојдат гостите за да почнете да им давате чинии, прибор и чаши, туку однапред наредете ја масата.

10-sitnici-na-koi-treba-da-obrnete-vnimanie-pred-da-vi-dojdat-gosti-za-da-se-pokazhete-kako-dobar-domakjin-03.jpg

Земете ги предвид децата

Ако ви доаѓаат гости со деца, добро би било да размислите за некоја забавна детска активност за да не им биде здодевно.

10-sitnici-na-koi-treba-da-obrnete-vnimanie-pred-da-vi-dojdat-gosti-za-da-se-pokazhete-kako-dobar-domakjin-04.jpg

Одберете соодветна музика

Никогаш нема да го погодите сечиј вкус за музика, а не треба ни да го наметнувате вашиот кога ви доаѓаат гости.

Па, направете плеј-листа со „понеутрални“ песни кои ќе ја развеселат атмосферата без да одвлекуваат многу внимание.

Важно е и музиката да не биде прегласна.

10-sitnici-na-koi-treba-da-obrnete-vnimanie-pred-da-vi-dojdat-gosti-za-da-se-pokazhete-kako-dobar-domakjin-05.jpg

Не ги терајте гостите да играат друштвени игри

Ако сте љубите на друштвени игри, но вашите гости не покажуваат интерес, немојте да инсистирате на тоа.

Ако ви е страв дека ќе им стане досадно, размислете за други забавни активности што можат да им се допаднат.

10-sitnici-na-koi-treba-da-obrnete-vnimanie-pred-da-vi-dojdat-gosti-za-da-se-pokazhete-kako-dobar-domakjin-06.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Валкани штекери и уште 9 ситници поради кои домот ви изгледа неуредно во очите на гостите Дамки од бигор на чешмата, расфрлани шминки и овенато цвеќе – постојат ситници н...
Предмети во домот кои е препорачливо да ги заменувате со нови еднаш годишно Завесата во бањата е совршено место за развој на мувла и бактерии, дури и ако ре...
6 совети со кои облеката ќе ви остане снежно бела како на првото носење Дали белата облека ви потемнува брзо откако ќе ја купите и веќе ја нема истата с...
10 ситници во бањата кои прават да изгледа валкано и неуредно Ако ставите крпи со иста боја, ги средите каблите од пеглата за коса и сличните ...
Кафе, квасец: Производи во кујната што ги чуваме погрешно, па најчесто ги фрламе Шеќер - Препорачливо е шеќерот да го купувате во ограничени количини, бидејќи е ...
Работи што ги правите погрешно кога го чистите домот (и можат да бидат опасни) Ги чистите тавите со жичка и користите чистач на пареа за тепихот – со овие греш...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg