Минијатурен дом – најубавата куќичка на светот има само 14 м2 (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Doktor 03-06-2020


Минијатурен дом – најубавата куќичка на светот има само 14 м2 (фото)

Откако поминала 3 години во срцето на Мелбурн, Австралија, Доли едноставно одлучила да побегне од градскиот метеж и ја изградила својата куќичка од соништата со помош на една мала приколка.

Minijaturen-dom-od-14-m2-01.jpg

Овој минијатурен дом наликува на куќичка за кукли, но бидете сигурни дека не станува збор за никаква играчка, туку за практичен дом уреден во многу љубов и стил.

Малата куќа на тркалца е совршен пример дека сè е можно доколку вистински се сака, и дека 14 м2 се сосема доволни за сите ваши потреби.

Доли самата го дизајнирала функционалниот дом со скали коишто водат до просторот за спиење.

Под скалите има скриен простор за складирање, додека на долниот кат од куќичката има мала кујна и уникатен тоалет. Целиот дом е адаптиран за висината на Доли, па има доволно простор, дури и за вежбање јога.

Малата и практична кујна е направена со одлична комбинација на бои и интересни декорации надополнети со многу природни билки и растенија, што го прават домот уште пошармантен.

Кој вели дека не можете да пронајдете нирвана во само 14 м2? Погледнете го минијатурниот дом на Доли:

View this post on Instagram

I’ve been putting this off since my tiny house was built. It’s been almost 2 years and I need to get back to my regular workouts if I want to stay healthy, inside and out! No, I don’t do aerobics and yoga for the same reasons I don’t dance. I have difficulty following and keeping up with steps and rhythms. 🤣 But I do better with deadlifts and kettlebell swings and squats. I used to attend @kettlefit sessions 2x a week but it is too far from where I live now. My last record on the deadlift was 75kgs which is almost twice my weight 😅 ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ I will resume my kettlebell workouts from home so I’m looking for a new set of kettlebells since I had donated mine which I bought online. The grip was too big for my small hands. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Do you workout? What is your favorite exercise? ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ ⠀⠀⠀⠀⠀⠀ #workoutfromhome #homeworkout #tinyhouseonwheels #simplify #tinyhousemovement #tinyhome #tinyhouse #tinyhouseliving #smallspaces #tinyspaces #livingsmall #simpleliving #tinyliving #tinymissdolly #beinspired #interiordesign #homedecor #designlife #tinyhouselife #makeityourown #cozyplace #smallspaceliving #cozyhome #homesweethome #homeinspiration #tinyhousedesign #tinytinymoments #homeiswhereyourheartis #myhomevibe

A post shared by Tiny Miss Dolly On Wheels (@tinymissdollyonwheels) on

(О)Милена | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Kуќичка со галерија: Совршен мини дом за млад пар Подгответе се да бидете воодушевени! Со површина од само 33 метри квадратни, ова...
Најпосакуваниот дом во Британија има приватна кино сала, голф терен и куглана (фото) Во близина на Лондон постои замок кој е идеално место за сите оние кои сакаат гр...
Џастин Бибер си ја огласи куќата на Инстаграм Ако некогаш сте посакале да го видите домот на Хајли и Џастин Бибер, сега имате ...

Спонзорирани линкови: