На гости кај Вера Калин: Впечатлив дом во Скопје обоен во зелено – сиви тонови (фото)

„Домот ми е комбинација од парчиња кои отсекогаш ми се допаѓале: катче за читање, отоман покрај прозорецот, висечки полици, кружни метални полици, а имам и околу 160 растенија“, вели 26-годишната Вера Калин.

na-gosti-kaj-vera-kalin-vpechatliv-dom-vo-skopje-oboen-vo-zeleno-sivi-tonovi-foto-01.jpg

Вера Калин (Верче Карафилоска) е 26-годишна девојка од Скопје, која работи како Conversion copywriter и маркетер преку ден, а како раскажувач и романописец ноќе.

Автор е на книгите „Бездомникот со златен часовник“ и „Ловци на светулки“.

Во нејзиниот дом доминираат зелено – сивите тонови и таа ни открива од каде идејата за уредувањето:

„Кога пред околу година и пол се иселив од кај моите родители за да си создадам сопствен дом. Пред себе имав бел лист на којшто можев да „насликам“ буквално било што.

na-gosti-kaj-vera-kalin-vpechatliv-dom-vo-skopje-oboen-vo-zeleno-sivi-tonovi-foto-06.jpg

Почнав со идеја да го уредувам домот во бохо стил, но брзо пропаднав во бесконечноста на идеи на Pinterest, па завршив со нешто сосем различно од она од кое тргнав. 

na-gosti-kaj-vera-kalin-vpechatliv-dom-vo-skopje-oboen-vo-zeleno-sivi-tonovi-foto-04.jpg

Домот ми е комбинација од парчиња кои отсекогаш ми се допаѓале: катче за читање, отоман покрај прозорецот, висечки полици, кружни метални полици, „рамка“ од боја зад лежајот во спална, минималистичко козметичко катче, украсен мозаик од плочки и стакла многу цвеќиња и така натаму. 

na-gosti-kaj-vera-kalin-vpechatliv-dom-vo-skopje-oboen-vo-zeleno-sivi-tonovi-foto-08.jpg

Јас сум од оние луѓе кои не сакаат празен простор и ѕидови, па сега голем дел од просторот е исполнет со најразлични детали во инокс-златна боја и многу, многу зеленило (во моментов во мојот стан домуваат околу 160тина растенија). 

na-gosti-kaj-vera-kalin-vpechatliv-dom-vo-skopje-oboen-vo-zeleno-sivi-tonovi-foto-10.jpg

Сѐ во домот правевме сами со моето момче, па имавме огромна слобода и можевме да го уредиме со онакви парчиња какви што сакавме - освен тоа, тоа што сами го правевме мебелот ни овозможи да го уредиме домот комбинирајќи ги истите бои и материјали во сите соби.

na-gosti-kaj-vera-kalin-vpechatliv-dom-vo-skopje-oboen-vo-zeleno-sivi-tonovi-foto-07.jpg

Наскоро планирам да ги пополнам и последните два ѕида создавајќи ѕидна галерија - во план ми е уште од самото вселување и рамките ги имам, но сѐ уште не сум нашла време да ги одберам вистинските слики и принтови. 

na-gosti-kaj-vera-kalin-vpechatliv-dom-vo-skopje-oboen-vo-zeleno-sivi-tonovi-foto-12.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

На гости кај Надица: Светол стан во Скопје со шарени плочки во кујната и впечатливи парчиња мебел (ф... „Станот го уредувавме заедно со сопругот, кој по професија е архитект. Најколори...
На гости кај Силвана: Стан од 72m2 во Скопје со библиотека и тиркизна гарнитура (фото) „Идејата за уредувањето на станот, како и боите ги договаравме заедно ...
На гости кај Јасмина и Дејан: Стан од 70m2 во Скопје со темни тонови и совршен поглед (фото) „Пред 5 години кога го уредувавме празниот стан, се водевме по водечките трендов...
На гости кај Игор Митровиќ: Модерен стан од 65m2 во Аеродром со лед осветлување во сите простории (ф... „Зградата во која живеам е нова, пред нецела година се пушти во употре...
На гости кај Анастасија: Стан од 90m2 во скопската населба Карпош 4 со многу дрво и топли тонови (фо... „Омилени детали ми се автентичниот ретро аналоген аудио систем сместен на интере...
На гости кај Мартина: Семејна куќа во Виница со природен камен и двор со многу дрвја (фото) „Во куќата направивме многу промени, не само во дизајнот на ентериер, туку и сит...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg