На гости кај Вера Калин: Впечатлив дом во Скопје обоен во зелено – сиви тонови (фото)

„Домот ми е комбинација од парчиња кои отсекогаш ми се допаѓале: катче за читање, отоман покрај прозорецот, висечки полици, кружни метални полици, а имам и околу 160 растенија“, вели 26-годишната Вера Калин.

na-gosti-kaj-vera-kalin-vpechatliv-dom-vo-skopje-oboen-vo-zeleno-sivi-tonovi-foto-01.jpg

Вера Калин (Верче Карафилоска) е 26-годишна девојка од Скопје, која работи како Conversion copywriter и маркетер преку ден, а како раскажувач и романописец ноќе.

Автор е на книгите „Бездомникот со златен часовник“ и „Ловци на светулки“.

Во нејзиниот дом доминираат зелено – сивите тонови и таа ни открива од каде идејата за уредувањето:

„Кога пред околу година и пол се иселив од кај моите родители за да си создадам сопствен дом. Пред себе имав бел лист на којшто можев да „насликам“ буквално било што.

na-gosti-kaj-vera-kalin-vpechatliv-dom-vo-skopje-oboen-vo-zeleno-sivi-tonovi-foto-06.jpg

Почнав со идеја да го уредувам домот во бохо стил, но брзо пропаднав во бесконечноста на идеи на Pinterest, па завршив со нешто сосем различно од она од кое тргнав. 

na-gosti-kaj-vera-kalin-vpechatliv-dom-vo-skopje-oboen-vo-zeleno-sivi-tonovi-foto-04.jpg

Домот ми е комбинација од парчиња кои отсекогаш ми се допаѓале: катче за читање, отоман покрај прозорецот, висечки полици, кружни метални полици, „рамка“ од боја зад лежајот во спална, минималистичко козметичко катче, украсен мозаик од плочки и стакла многу цвеќиња и така натаму. 

na-gosti-kaj-vera-kalin-vpechatliv-dom-vo-skopje-oboen-vo-zeleno-sivi-tonovi-foto-08.jpg

Јас сум од оние луѓе кои не сакаат празен простор и ѕидови, па сега голем дел од просторот е исполнет со најразлични детали во инокс-златна боја и многу, многу зеленило (во моментов во мојот стан домуваат околу 160тина растенија). 

na-gosti-kaj-vera-kalin-vpechatliv-dom-vo-skopje-oboen-vo-zeleno-sivi-tonovi-foto-10.jpg

Сѐ во домот правевме сами со моето момче, па имавме огромна слобода и можевме да го уредиме со онакви парчиња какви што сакавме - освен тоа, тоа што сами го правевме мебелот ни овозможи да го уредиме домот комбинирајќи ги истите бои и материјали во сите соби.

na-gosti-kaj-vera-kalin-vpechatliv-dom-vo-skopje-oboen-vo-zeleno-sivi-tonovi-foto-07.jpg

Наскоро планирам да ги пополнам и последните два ѕида создавајќи ѕидна галерија - во план ми е уште од самото вселување и рамките ги имам, но сѐ уште не сум нашла време да ги одберам вистинските слики и принтови. 

na-gosti-kaj-vera-kalin-vpechatliv-dom-vo-skopje-oboen-vo-zeleno-sivi-tonovi-foto-12.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

На гости кај Николина во Германија: Дом на Битолчанка со прозорци под плафонот и поглед кон зеленило... „Станот е 70m2 и се наоѓа во центарот на градот, на приземје, но со посебен влез...
На гости кај Љупка: Стан во Струмица од 140m2 со луксузни детали во сребрена боја (фото) „Од шивачките машини на баба ми направив трпезариска маса на која сум горда, а о...
На гости кај Јована: Стан во Скопје со бели кујнски апарати и впечатлива маса од масивно дрво (фото) „Кујната е изработена од бел мат медијапан по нарачка со бела вградена техника, ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg