Семејство со пет деца и три миленици живее во школски автобус и патува низ САД (фото)
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
продавач 17-09-2021


Семејство со пет деца и три миленици живее во школски автобус и патува низ САД (фото)

Ана и Џеф Батертон од Тексас имаат пет деца, две кучиња и една мачка, а сите заедно живеат во дом на тркала, што си го направиле од стар школски автобус.

semejstvo-so-pet-deca-i-tri-milenici-zhivee-vo-uchilishten-avtobus-i-patuva-niz-sad-foto-01.jpg

Со години, Ана и Џеф работеле од дома, а нивните деца не посетувале училиште, учеле од дома. Секој викенд тие оделе на патувања, па по некое време почнале дa размислуваат како можат да поминуваат повеќе време во природа.

Пред околу четири години, тие сфатиле дека домот на тркала е најдоброто решение за ова, па почнале да се подготвуваат за овој начин на живот.

semejstvo-so-pet-deca-i-tri-milenici-zhivee-vo-uchilishten-avtobus-i-patuva-niz-sad-foto-02.jpg

Бидејќи станува збор за големо семејство, им било јасно дека ќе им треба малку поголем простор, но максимално искористен. Тогаш налетале на движењето skoolie – група луѓе кои живеат во стари школски автобуси, претворени во дом на тркала.

Џеф, кој е софтверски дизајнер, веднаш го дизајнирал ентериерот на нивниот нов дом, а набрзо потоа купиле и стар школски автобус.

semejstvo-so-pet-deca-i-tri-milenici-zhivee-vo-uchilishten-avtobus-i-patuva-niz-sad-foto-05.jpg

За реновирањето им биле потребни околу шест месеци и сума од 35.000 долари. Кога се вселиле во автобусот со површина од 25 метри квадратни, Џеф и Ана се ослободиле од скоро сите работи што ги имаат.

„Знаевме дека ова е вистинската одлука. Оваа мисла ја победи секоја несигурност, а бевме многу возбудени“, открива Џеф.

semejstvo-so-pet-deca-i-tri-milenici-zhivee-vo-uchilishten-avtobus-i-patuva-niz-sad-foto-04.jpg

Иако е мал, нивниот дом е опремен со сè што им треба. Внатре имаат дневна со место за седење и кујна со многу простор за складирање. Нивните деца имаат кревети на кат, а за Ана и Џеф има голем кревет.

semejstvo-so-pet-deca-i-tri-milenici-zhivee-vo-uchilishten-avtobus-i-patuva-niz-sad-foto-11.jpg

semejstvo-so-pet-deca-i-tri-milenici-zhivee-vo-uchilishten-avtobus-i-patuva-niz-sad-foto-09.jpg

semejstvo-so-pet-deca-i-tri-milenici-zhivee-vo-uchilishten-avtobus-i-patuva-niz-sad-foto-14.jpg

Можеби најинтересниот детаљ е нивната туш-кабина со проѕирен покрив.

semejstvo-so-pet-deca-i-tri-milenici-zhivee-vo-uchilishten-avtobus-i-patuva-niz-sad-foto-13.jpg

Досега семејството има пропатувано низ цела Америка, а Ана вели дека е привилегија да живеат во ваков дом.

„Купивме автобус, го реновиравме, тргнавме на пат и оттогаш се немаме свртено кон назад“, вели Џеф.

semejstvo-so-pet-deca-i-tri-milenici-zhivee-vo-uchilishten-avtobus-i-patuva-niz-sad-foto-12.jpg

semejstvo-so-pet-deca-i-tri-milenici-zhivee-vo-uchilishten-avtobus-i-patuva-niz-sad-foto-06.jpg

semejstvo-so-pet-deca-i-tri-milenici-zhivee-vo-uchilishten-avtobus-i-patuva-niz-sad-foto-08.jpg

semejstvo-so-pet-deca-i-tri-milenici-zhivee-vo-uchilishten-avtobus-i-patuva-niz-sad-foto-10.jpg

semejstvo-so-pet-deca-i-tri-milenici-zhivee-vo-uchilishten-avtobus-i-patuva-niz-sad-foto-15.jpg

Спирова С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Во домот на Даниела во Германија: Одлично уредена занимална за нејзините 3 дечиња (фото) „Во занималната кај нас преовладува едно шаренило од бои, слободата во играта и ...
Во домот на Мартин: Уникатен стан со кровна градина во Градски ѕид во Скопје (фото) „Интересно е што станот се наоѓа во централно градско подрач...
Kуќичка со галерија: Совршен мини дом за млад пар Подгответе се да бидете воодушевени! Со површина од само 33 метри квадратни, ова...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg