Кога имаш златни раце: Млад македонски уметник изработи бајковит мурал во детска соба (фото)


Кога имаш златни раце: Млад македонски уметник изработи бајковит мурал во детска соба (фото)

Колку пати сте виделе убаво уреден простор на интернет и сте си помислиле дека сакате да имате токму таков ист во домот?

Bajkovit-mural-vo-detska-soba-01.jpg

За едно семејство во Неготино и нивната мала принцеза оваа желба стана реалност благодарение на талентираниот македонски уметник, 31-годишниот Методија Јосифовски – Ромбо од истиот град.

Ова сестрано и талентирано момче потекнува од познато уметничко семејство кое е особено познато во Кавадарци. Неговите баба и дедо, татко, како и неговиот брат се сите етаблирани и познати во браншата.

Мето дипломирал на Факултетот за ликовни уметности во Скопје на студиската програма по вајарство, а завршил и Академија за графички дизајн. Несомнено, покрај вајарството и дизајнот, неговата силна страна е и сликарството, а бајковитиот мурал е само еден доказ за тоа.

За неговата изработка му биле потребни неколку денови, муралот се изработувал етапно, дел по дел, со помош на пастелни бои. Она што започнало сосема скромно, со „обичен“ цртеж со молив на ѕидот наскоро прераснало во живописна, шумска бајка.

Погледнете го процесот на изработка на бајковитиот мурал на Мето:

Bajkovit-mural-vo-detska-soba (5).jpg

Bajkovit-mural-vo-detska-soba (7).jpg

Bajkovit-mural-vo-detska-soba (3).jpg

Bajkovit-mural-vo-detska-soba (2).jpg

Bajkovit-mural-vo-detska-soba (1).jpg

Bajkovit-mural-vo-detska-soba (4).jpg

(О)Милена | Црнобело / Фото: Инстаграм

Би можело да ве интересира:

Мини рај: Семејство од Велика Британија со години живее на пат во трајлер, полуксузен од куќа (фото) Од совршена хармонија на бои до тренди детали, домот на тркала на Либи, Спенсер ...
Куќа каде би сакале да го поминеме цело лето Француската ривиера се карактеризира со прекрасна медитеранска клима, зелени ри...
Најубавото кино на отворено се наоѓа на Санторини (фото) Киното на отворено Камари се наоѓа на влезот на Камари гратчето, на главниот пат...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg