На гости кај Елизабета: Семејна куќа во Охрид со поглед на најубавите зајдисонца на Охридското Езеро (фото)

Елизабета Трајческа Нестороски (26) во уредувањето на домот си ја исполнила најголемата желба - огромен гардеробер, кој сама го нацртала, а омилен детаљ од домот ѝ е терасата од каде ужива во погледот на Охридското Езеро.

na-gosti-kaj-elizabeta-semejna-kukja-vo-ohrid-so-pogled-na-najubavite-zajdisonca-na-ohridskoto-ezero-foto-01.jpg

Елизабета Трајческа Нестороски (26), дипломиран менаџер по осигурување, живее на кат од семејна куќа во Охрид со сопругот и ќеркичката.

Вели дека ја обожава целата куќа, но најмногу ужива кога ги гледа зајдисонцата на Охридското Езеро од нејзината тераса.

За уредувањето на нејзиниот дом Елизабета за CRNOBELO.com открива:

„Идејата и целосната замисла за уредувањето на ентериерот на спратот од семејна куќа во Охрид во кој живееме со сопругот Сашо и ќеркичката Емили беше целосно моја и во консултација со сопругот и стручното лице кое ни го изработи мебелот. 

na-gosti-kaj-elizabeta-semejna-kukja-vo-ohrid-so-pogled-na-najubavite-zajdisonca-na-ohridskoto-ezero-foto-02.jpg

Скандинавскo-модернистичкиот стил е онај кој е застапен во нашиот дом.

na-gosti-kaj-elizabeta-semejna-kukja-vo-ohrid-so-pogled-na-najubavite-zajdisonca-na-ohridskoto-ezero-foto-03.jpg

Прва на листа ни беше спалната соба. Бидејќи собата е доста голема одлучив дека помалиот дел од собата ќе биде наменет за гардеробер и за таа одлука никогаш нема да се покаам, бидејќи имам место буквално за сѐ, а и самиот изглед на гардероберот е прекрасен.

na-gosti-kaj-elizabeta-semejna-kukja-vo-ohrid-so-pogled-na-najubavite-zajdisonca-na-ohridskoto-ezero-foto-17.jpg

Тоа ми беше голем предизвик, целиот гардеробер си го нацртав сама според просторот, а и остатокот на мебелот.

na-gosti-kaj-elizabeta-semejna-kukja-vo-ohrid-so-pogled-na-najubavite-zajdisonca-na-ohridskoto-ezero-foto-04.jpg

Уште како малечка многу се восхитував на големите плакари за облека, па тоа ми беше преголема желба со години која и ми се исполни.

na-gosti-kaj-elizabeta-semejna-kukja-vo-ohrid-so-pogled-na-najubavite-zajdisonca-na-ohridskoto-ezero-foto-21.jpg

Потоа следуваа изработката на кујната, дневниот простор и трпезаријата.

na-gosti-kaj-elizabeta-semejna-kukja-vo-ohrid-so-pogled-na-najubavite-zajdisonca-na-ohridskoto-ezero-foto-15.jpg

Белата боја е онаа која доминира во нашиот дом, асоцирајќи ме на чистота, на мир, на совршенство, пропратена со сивкасто мускатни тонови кај мебелот како гарнитурата, драпери, столици...

na-gosti-kaj-elizabeta-semejna-kukja-vo-ohrid-so-pogled-na-najubavite-zajdisonca-na-ohridskoto-ezero-foto-14.jpg

Сите делови во домот ми се подеднакво важни, но најмногу би ја издвоила кујната, бидејќи како и секоја жена поминувам најмногу време во неа.

na-gosti-kaj-elizabeta-semejna-kukja-vo-ohrid-so-pogled-na-najubavite-zajdisonca-na-ohridskoto-ezero-foto-09.jpg

Ми се допаѓа што е многу функционална, секој сантиметар што можев го искористив за да добијам место за складирање е искористен.

na-gosti-kaj-elizabeta-semejna-kukja-vo-ohrid-so-pogled-na-najubavite-zajdisonca-na-ohridskoto-ezero-foto-08.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

На гости кај Силвана: Стан од 72m2 во Скопје со библиотека и тиркизна гарнитура (фото) „Идејата за уредувањето на станот, како и боите ги договаравме заедно ...
На гости кај Анастасија: Стан од 90m2 во скопската населба Карпош 4 со многу дрво и топли тонови (фо... „Омилени детали ми се автентичниот ретро аналоген аудио систем сместен на интере...
На гости кај Елена: Стан од 76m2 во скопската населба Аеродром со современа дневна и детски соби со ... „Трпезариската маса ни е со црно стакло и намерно ја вклопив со цел да го разбие...
На гости кај Александра: Празнично украсен стан во Скопје, во кој е накитено дури и во кујната (фото... „Традиционално, украсувањето во мојот дом започнува од нејзиното височество - ел...
На гости кај Давор - Dave’s Kitchen: Стан од 50m2 во Скопје, комплетно уреден со мебел од IKEA (фото...  „При уредувањето најголем акцент ставив на кујната со оглед на тоа што го ...
На гости кај Симона: Современ стан во Скопје со доминација на темни тонови и совршено зајдисонце (фо... „Главниот фокус во дневната соба е на масивната сива гарнитура од букле материја...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg