На гости кај Магдалена: „Топол стан од 50м2 во Дебар Маало со дрвени бохо елементи“

„Го уредувавме станот за издавање на Airbnb, но се вљубивме во него и сега ни е дом. Најомилени ми се деталите коишто се изработени од мајка ми: плетен бохо тепих и подметачи од јута“, раскажува 29-годишната Магдалена Михајлоска.

na-gosti-kaj-magdalena-topol-stan-od-50m2-vo-debar-maalo-so-drveni-boho-elementi-01.jpg

Магдалена Михајлоска (29) која работи како регрутер живее во стан од 50м2 во Дебар Маало.

Во станот доминираат белата и крем бојата и просторот е одлично искорситен.

Магдалена споделува детали од уредувањето за CRNOBELO.com:

„Првичната идеја за станот беше да се уреди за изнајмување на Airbnb, па оттаму и локацијата да е на централно место како Дебар Маало.

na-gosti-kaj-magdalena-topol-stan-od-50m2-vo-debar-maalo-so-drveni-boho-elementi-02.jpg

Но, како што почнав со реновирањето и уредувањето, секој ден сѐ повеќе почнав да го гледам од друга перспектива. За на крај да одлучам да се вселиме заедно со дечко ми, бидејќи при уредувањето секое нешто го правев со големо задоволство. 

na-gosti-kaj-magdalena-topol-stan-od-50m2-vo-debar-maalo-so-drveni-boho-elementi-11.jpeg

Просторот се наоѓа на поткровје и иако е само 50м2, има две спални соби, дневна со трпезарија и кујна, купатило и мала тераса.

na-gosti-kaj-magdalena-topol-stan-od-50m2-vo-debar-maalo-so-drveni-boho-elementi-26.jpeg

na-gosti-kaj-magdalena-topol-stan-od-50m2-vo-debar-maalo-so-drveni-boho-elementi-05.jpeg

Исто така, високите тавани му даваат посебна димензија на просторот правејќи го да изгледа доста поголем од она што навистина е.

na-gosti-kaj-magdalena-topol-stan-od-50m2-vo-debar-maalo-so-drveni-boho-elementi-15.jpeg

Кујната ја направив едноставна и практична во ист стил.

na-gosti-kaj-magdalena-topol-stan-od-50m2-vo-debar-maalo-so-drveni-boho-elementi-25.jpeg

na-gosti-kaj-magdalena-topol-stan-od-50m2-vo-debar-maalo-so-drveni-boho-elementi-24.jpeg

Секој детаљ во станот е моја идеја и стилот е инспирација од топлината на дрвените бохо елементи и минималноста на скандинавсиот стил.

na-gosti-kaj-magdalena-topol-stan-od-50m2-vo-debar-maalo-so-drveni-boho-elementi-19.jpeg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

На гости кај Силвана: Стан од 72m2 во Скопје со библиотека и тиркизна гарнитура (фото) „Идејата за уредувањето на станот, како и боите ги договаравме заедно ...
На гости кај Анастасија: Стан од 90m2 во скопската населба Карпош 4 со многу дрво и топли тонови (фо... „Омилени детали ми се автентичниот ретро аналоген аудио систем сместен на интере...
На гости кај Васил Гарванлиев во Чикаго: „Живееме во елитна населба, куќата има 7 спални соби, базен... „Куќата во која живееме со Џејсон има 7 спални соби, од кои 2 се пренаменети во ...
На гости кај Давор - Dave’s Kitchen: Стан од 50m2 во Скопје, комплетно уреден со мебел од IKEA (фото...  „При уредувањето најголем акцент ставив на кујната со оглед на тоа што го ...
На гости кај Елена: Стан од 76m2 во скопската населба Аеродром со современа дневна и детски соби со ... „Трпезариската маса ни е со црно стакло и намерно ја вклопив со цел да го разбие...
На гости кај Иџе: Стан во „Аеродром“ со големи прозорци, поглед на Вардар и тиркизни детали „Станот го уредував јас пред неколку години, кога се вратив од трка по крајот на...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg