На гости кај Павел Мише: Стан во Скопје во кој доминираат кактусите и сукулентите (фото)

За мене лично, пластичните и керамичките саксии ми беа здодевни, металните не се соодветни за секоја намена или декор, цементните и гипсените саксии се многу порозни и често токсични за коренот на растенијата.

na-gosti-kaj-pavel-mishe-stan-vo-skopje-vo-koj-dominiraat-kaktusite-i-sukulentite-foto-15.jpeg

Така се роди и мојата идеја за да си ја направам „совршената“ саксија. Бетонот како материја дојде сам по себе - еколошки, траен и флексибилен да се приспособи во различни големини и форми. 

na-gosti-kaj-pavel-mishe-stan-vo-skopje-vo-koj-dominiraat-kaktusite-i-sukulentite-foto-13.jpeg

Дополнително, неговата неутралност може да одговара во сечиј дом и со секоја палета на ентериер. Што се однесува до времето потребно за изработка на една саксија или нивна серија, тоа е исто. Целиот процес трае во идеални временски услови околу 7-10 дена.

na-gosti-kaj-pavel-mishe-stan-vo-skopje-vo-koj-dominiraat-kaktusite-i-sukulentite-foto-02.jpeg

Од правење на специјалниот матрикс на база на бетон, до сушење и вадење од калапите. Следува чекорот на брусење и поставување на водоотпорна изолација што е многу важно за заштита на самата саксија, но и на самото растение.

na-gosti-kaj-pavel-mishe-stan-vo-skopje-vo-koj-dominiraat-kaktusite-i-sukulentite-foto-07.jpeg

На крај остануваат дизајнот и боењето, кои се по желба на клиентот. Процесот е долготраен, но крајниот резултат секогаш е вреден за целото посветено време и внимание.

na-gosti-kaj-pavel-mishe-stan-vo-skopje-vo-koj-dominiraat-kaktusite-i-sukulentite-foto-16.jpeg

Како инспирација за дизајните понекогаш е доволно да видам некоја боја на обичен предмет. Понекогаш е некоја геометриска фигура или некоја текстура од природата. Тоа е нешто кое не можам да ви го опишам со зборови. Како некое внатрешно чувство, кое ме води. Омилени има многу, но тоа зависи од моето моментно расположение.

na-gosti-kaj-pavel-mishe-stan-vo-skopje-vo-koj-dominiraat-kaktusite-i-sukulentite-foto-08.jpeg

Продолжува на следната страна...


Би можело да ве интересира:

На гости кај Љупка: Стан во Струмица од 140m2 со луксузни детали во сребрена боја (фото) „Од шивачките машини на баба ми направив трпезариска маса на која сум горда, а о...
На гости кај Агнеса Органџиева: Стан во Скопје од 90m2 со уметничко дело на плафонот (фото) „Станот е изработен со помош на архитект. Неговите визии заедно со моите ги скло...
На гости кај Јована: Стан во Скопје со бели кујнски апарати и впечатлива маса од масивно дрво (фото) „Кујната е изработена од бел мат медијапан по нарачка со бела вградена техника, ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg