На гости кај Павел Мише: Стан во Скопје во кој доминираат кактусите и сукулентите (фото)

Можеби се прашувате зошто баш кактуси од толку многу растенија? Кактусот за мене имаше одлична лекција - да ја најдам убавината каде што никој друг не ја гледа. 

Од друга страна кактусот го пресликува симболот на силните луѓе во животот и нивниот оптимизам. Без разлика на секојдневните предизвици и пречки, наоѓаме време за да се посветиме на малите убави моменти и работи според кои го паметиме животот.

na-gosti-kaj-pavel-mishe-stan-vo-skopje-vo-koj-dominiraat-kaktusite-i-sukulentite-foto-12.jpeg

Исто така од секоја потешка ситуација да излеземе посилни и со научена лекција. Така и кај кактусите – полни боцки, но често со исклучително убави цветови, дури и при најтешките услови.

na-gosti-kaj-pavel-mishe-stan-vo-skopje-vo-koj-dominiraat-kaktusite-i-sukulentite-foto-05.jpg

Бројни научни истражувања покажале дека сукулентите и кактусите ги неутрализираат штетните зрачења и негативната енергија. Сансеверијата и други видови се познати како прочистувачи на воздухот. За мене ова е и повеќе од доволна причина да ги сакам и да бидат прв избор за мојата урбана градина.

na-gosti-kaj-pavel-mishe-stan-vo-skopje-vo-koj-dominiraat-kaktusite-i-sukulentite-foto-06.jpeg

И да додадам уште нешто - луѓето кои чуваат кактуси се посебни битија. Кој познава такви луѓе, знае за што зборувам.“

Повеќе фотки од станот на Павел Мише:

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

Симона Симионова | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

На гости кај Љупка: Стан во Струмица од 140m2 со луксузни детали во сребрена боја (фото) „Од шивачките машини на баба ми направив трпезариска маса на која сум горда, а о...
На гости кај Агнеса Органџиева: Стан во Скопје од 90m2 со уметничко дело на плафонот (фото) „Станот е изработен со помош на архитект. Неговите визии заедно со моите ги скло...
На гости кај Јована: Стан во Скопје со бели кујнски апарати и впечатлива маса од масивно дрво (фото) „Кујната е изработена од бел мат медијапан по нарачка со бела вградена техника, ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg