На гости кај Маја: Дворче со базен во Охрид создадено за уживање (фото)

Спектакуларен поглед на Охридското Езеро, базен, лулашки, перничиња и најубавото зајдисонце, зарем е потребно нешто повеќе? На гости во „малото парче рај“ на Маја Гугоска (37) од Охрид.

na-gosti-kaj-maja-dvorche-so-bazen-vo-ohrid-sozdadeno-za-uzhivanje-foto-01.jpg

Маја Гугоска (37) од Охрид е сопруга и мајка на две деца која сака секој слободен миг да го мине во забава и релаксација со семејството.

Токму затоа за време на пандемијата тие за себе си креирале мало парче рај.

Станува збор за дворчето од нивната стара викендица, или како што вели Маја нема ниту викендица, туку станува збор само за старо куќарче, кое има поглед на Охридското Езеро.

За уредувањето на ова мало парче рај, Маја споделува за CRNOBELO.com:

„На 2 километри од Охрид во местото викано Горица, се наоѓа нашиот мал рај... Блиску до градот, а многу далеку од секојдневната турканица и врева.

na-gosti-kaj-maja-dvorche-so-bazen-vo-ohrid-sozdadeno-za-uzhivanje-foto-02.jpg

Нема викендичка, постои мало лозарско куќарче кое сè уште не сме го оспособиле за преноќување.

na-gosti-kaj-maja-dvorche-so-bazen-vo-ohrid-sozdadeno-za-uzhivanje-foto-20.jpg

Го викаме „в лозје” иако лозјето таму веќе не постои. Во некои чудни околности, со повеќе слободно време кога почна целата паника со ковид, буквално се изолиравме таму.

na-gosti-kaj-maja-dvorche-so-bazen-vo-ohrid-sozdadeno-za-uzhivanje-foto-13.jpg

Секој ден после работа, секое слободно време и викенд ги поминувавме, па и сè уште ги поминуваме таму.

na-gosti-kaj-maja-dvorche-so-bazen-vo-ohrid-sozdadeno-za-uzhivanje-foto-19.jpg

Засадивме трева и разни овошки, мислам дека ги насадив сите можни сезонски цвеќиња и дрвца.

na-gosti-kaj-maja-dvorche-so-bazen-vo-ohrid-sozdadeno-za-uzhivanje-foto-06.jpg

Базенот, иако монтажен, испадна дека е полн погодок. Целиот проект е замисла на мојот свекор, кој е одличен мајстор и се погрижи за соѕидувањето и платформата околу него.

na-gosti-kaj-maja-dvorche-so-bazen-vo-ohrid-sozdadeno-za-uzhivanje-foto-14.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

На гости кај Љупка: Стан во Струмица од 140m2 со луксузни детали во сребрена боја (фото) „Од шивачките машини на баба ми направив трпезариска маса на која сум горда, а о...
На гости кај Николина во Германија: Дом на Битолчанка со прозорци под плафонот и поглед кон зеленило... „Станот е 70m2 и се наоѓа во центарот на градот, на приземје, но со посебен влез...
На гости кај Ивана: Совршено уредено поткровје од куќа во Прилеп, со непречен поглед кон градот (фот... „Домот ни е лоциран точно под Марковите Кули во Прилеп. Поткровјето го почн...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg