На гости кај Марија: Светол стан од 100м2 во Скопје со асиметрија, многу книги и растенија (фото)

„Многу го сакам дизајнот од доцните 50-ти, па до доцните 70-ти години, а едната библиотека, комодата на влезот и полиците во спалната ги цртав сама …“, раскажува Марија од Скопје за уредувањето на нејзиниот стан, каде има храбри дизајнерски моменти, но пред сè чувство на удобност.

na-gosti-kaj-marija-svetol-stan-od-100m2-vo-skopje-so-asimetrija-mnogu-knigi-i-rastenija-foto-01.jpg

Марија (36) стан во Скопје со семејството живее во стан од 100 м2 во Скопје.

Со многу природна светлина, внимателно избрани детали, многу книги и пред сè чувство на удобност, тоа е нејзиното катче каде ги полни батериите, но и местото од каде се справува со работните предизвици.

На својот Инстаграм профил таа постојано споделува рецепти и совршени декорации на храна од секојдневието.

За уредувањето на станот Марија споделува за CRNOBELO.com:

„Станов го купив кога имав 25 години и кога сè уште немав комплетно оформен стил на уредување. Но, уште во првиот момент кога влегов во празниот стан знаев што и каде ќе ставам.

na-gosti-kaj-marija-svetol-stan-od-100m2-vo-skopje-so-asimetrija-mnogu-knigi-i-rastenija-foto-02.jpg

Знаев дека нема да имам конвенционални прави форми и дека ќе имам „храбри“ дизајнерски моменти, баш како што се чувствував во моментот.

na-gosti-kaj-marija-svetol-stan-od-100m2-vo-skopje-so-asimetrija-mnogu-knigi-i-rastenija-foto-09.jpg

Генерално сум љубител на минимализам, но и ден денес многу го сакам дизајнот од доцните 50-ти, па до доцните 70-ти и парчињата на Charles & Ray Eames и Eero Saarinen, па трпезариската маса е копија од познатата Tulip Table на Saarinen, додека столчињата се копија на Eiffel Tower base Eames столчињата.

na-gosti-kaj-marija-svetol-stan-od-100m2-vo-skopje-so-asimetrija-mnogu-knigi-i-rastenija-foto-13.jpg

Едната библиотека, комодата на влез и полиците во спалната ги цртав сама, и сè уште сум пресреќна поради тоа.

na-gosti-kaj-marija-svetol-stan-od-100m2-vo-skopje-so-asimetrija-mnogu-knigi-i-rastenija-foto-23.jpg

Имаме две библиотеки (сега веќе и двете се преполни). Втората е копија на Lines библиотеката на Peter Maly.

na-gosti-kaj-marija-svetol-stan-od-100m2-vo-skopje-so-asimetrija-mnogu-knigi-i-rastenija-foto-03.jpg

Уште еден „храбар“ елемент од нашиот дом е комодата под телевизорот, којашто ја доживувам повеќе како скулптура, отколку како комода. Првично беше зелена, но минатата година ја променивме бојата во лаванда лилава.

na-gosti-kaj-marija-svetol-stan-od-100m2-vo-skopje-so-asimetrija-mnogu-knigi-i-rastenija-foto-07.jpg

Во овие 11 години колку што живееме тука, и нашиот дом расте и еволуира со нас. Постојано добива ново светло, нова енергија и ново ниво на удобност, а тоа нам ни е најбитно – удобноста!

na-gosti-kaj-marija-svetol-stan-od-100m2-vo-skopje-so-asimetrija-mnogu-knigi-i-rastenija-foto-14.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

На гости кај Љупка: Стан во Струмица од 140m2 со луксузни детали во сребрена боја (фото) „Од шивачките машини на баба ми направив трпезариска маса на која сум горда, а о...
На гости кај Јована: Стан во Скопје со бели кујнски апарати и впечатлива маса од масивно дрво (фото) „Кујната е изработена од бел мат медијапан по нарачка со бела вградена техника, ...
На гости кај Николина во Германија: Дом на Битолчанка со прозорци под плафонот и поглед кон зеленило... „Станот е 70m2 и се наоѓа во центарот на градот, на приземје, но со посебен влез...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg