На гости кај Бети во Швајцарија: Дом на Македонка со соба гардеробер (фото)

„Живеам сама, со моите две мачиња. Станот има 2 спални соби од кои едната ми е уредена како гардеробер со дел за шминкање. Во таа соба ми беше битно да имам и гостински кауч на пуштање, кој не зафаќа голем простор и се користи само по потреба“, вели Бети Стојанова (29), архитект, која повеќе од 6 години живее во Базел.

na-gosti-kaj-beti-vo-shvajcarija-dom-na-makedonka-so-soba-garderober-foto-01.jpg

Бети Стојанова (29), архитект, по потекло од Виница, веќе 6 години живее во Швајцарија во трособен стан од 75m2 во градот Базел.

Станот е хармонично уреден, а од двете спалните Бети одлучила едната да ја пренамени во гардеробер. Во сите простории доминираат неутралните бои.

За уредувањето на нејзиниот дом таа открива за CRNOBELO.com:

„Станот се наоѓа на 4-ти кат и поради тоа има убав планински поглед од височина.

na-gosti-kaj-beti-vo-shvajcarija-dom-na-makedonka-so-soba-garderober-foto-10.jpg

Живеам сама, со моите две мачиња. Станот има 2 спални соби од кои едната ми е уредена како гардеробер со дел за шминкање.

Во таа соба ми беше важно да имам и гостински кауч на пуштање, кој не зафаќа голем простор и се користи само по потреба.

na-gosti-kaj-beti-vo-shvajcarija-dom-na-makedonka-so-soba-garderober-foto-19.jpg

Станот е со исток-запад ориентација, па е светол скоро во текот на целиот ден.

na-gosti-kaj-beti-vo-shvajcarija-dom-na-makedonka-so-soba-garderober-foto-16.jpg

Сонцето наутро е присутно во спалната соба, а попладне во дневниот простор и балконот.

na-gosti-kaj-beti-vo-shvajcarija-dom-na-makedonka-so-soba-garderober-foto-04.jpg

Во поглед на уредувањето, најмногу преовладуваат неутралните бои како сива и крем со примеси на пастелно зелена.

na-gosti-kaj-beti-vo-shvajcarija-dom-na-makedonka-so-soba-garderober-foto-11.jpg

Бидејќи сум архитект по професија, често сакам и да правам DIY (направи сам) проекти за ентериерот.

na-gosti-kaj-beti-vo-shvajcarija-dom-na-makedonka-so-soba-garderober-foto-13.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

На гости кај Николина во Германија: Дом на Битолчанка со прозорци под плафонот и поглед кон зеленило... „Станот е 70m2 и се наоѓа во центарот на градот, на приземје, но со посебен влез...
На гости кај Љупка: Стан во Струмица од 140m2 со луксузни детали во сребрена боја (фото) „Од шивачките машини на баба ми направив трпезариска маса на која сум горда, а о...
На гости кај Ивана: Совршено уредено поткровје од куќа во Прилеп, со непречен поглед кон градот (фот... „Домот ни е лоциран точно под Марковите Кули во Прилеп. Поткровјето го почн...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg