На гости кај Ангела: Стан од 60m2 во Капиштец, со кујна во пастелно зелена боја и уникатни декорации (фото)

„Како архитект секогаш сум инспирирана од геометријата и модерната уметност на претходниот век - храбра, авангардна, колоритна, апстрактна и експериментална. Ме фасцинираат уникатни декорации, кои некогаш ги создавам сама, па така низ целиот стан имам закачени шарени скулптури“, вели Ангела Стефановска за уредувањето на нејзиниот стан во Скопје за CRNOBELO.com.

na-gosti-kaj-angela-stan-od-60m2-vo-kapishtec-so-kujna-vo-pastelno-zelena-boja-i-unikatni-dekoracii-foto-01.jpg

Ангела Стефановска, архитект и дизајнер од Скопје, која моментално работи во фирма за внатрешно уредување и архитектура за САД и има свое студио за рачно изработени дрвени скулптури за на ѕид Anngo, живее во стан од 60m2 во скопската населба Капишец.

Нејзиниот стан има навистина впечатлива кујна во тренди нијанса и е финиширан со уникатни декорации.

За уредувањето на нејзиниот стан Ангела споделува за CRNOBELO.com:

„Станот ми е лоциран на 4-ти кат со јужна ориентација и истиот го делам со мојот партнер и нашиот домашен миленик – куче.

na-gosti-kaj-angela-stan-od-60m2-vo-kapishtec-so-kujna-vo-pastelno-zelena-boja-i-unikatni-dekoracii-foto-02.jpg

Бидејќи работата ми дозволува понекогаш да функционирам „remote“ во домашни услови, па така, често пати домот е и моето работно место, па и работилница во која креирам, бојам сечам и сè останато.

na-gosti-kaj-angela-stan-od-60m2-vo-kapishtec-so-kujna-vo-pastelno-zelena-boja-i-unikatni-dekoracii-foto-14.jpg

na-gosti-kaj-angela-stan-od-60m2-vo-kapishtec-so-kujna-vo-pastelno-zelena-boja-i-unikatni-dekoracii-foto-02.JPG

Хаосот кој го оставам понекогаш зад себе не ми пречи, туку живеам со него.

na-gosti-kaj-angela-stan-od-60m2-vo-kapishtec-so-kujna-vo-pastelno-zelena-boja-i-unikatni-dekoracii-foto-12.jpg

Како архитект секогаш сум инспирирана од геометријата и модерната уметност на претходниот век – храбра, авангардна, колоритна, апстрактна и експериментална.

na-gosti-kaj-angela-stan-od-60m2-vo-kapishtec-so-kujna-vo-pastelno-zelena-boja-i-unikatni-dekoracii-foto-15.jpg

Ме фасцинираат уникатни декорации (кои некогаш ги создавам сама, па така низ целиот стан имам закачени шарени скулптури), сакам ведри простори кои со својата леснотија зрачат со позитивна енергија и хармонија, разиграност.

na-gosti-kaj-angela-stan-od-60m2-vo-kapishtec-so-kujna-vo-pastelno-zelena-boja-i-unikatni-dekoracii-foto-10.JPG

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

На гости кај Силвана: Стан од 72m2 во Скопје со библиотека и тиркизна гарнитура (фото) „Идејата за уредувањето на станот, како и боите ги договаравме заедно ...
На гости кај Анастасија: Стан од 90m2 во скопската населба Карпош 4 со многу дрво и топли тонови (фо... „Омилени детали ми се автентичниот ретро аналоген аудио систем сместен на интере...
На гости кај Елена: Стан од 76m2 во скопската населба Аеродром со современа дневна и детски соби со ... „Трпезариската маса ни е со црно стакло и намерно ја вклопив со цел да го разбие...
На гости кај Васил Гарванлиев во Чикаго: „Живееме во елитна населба, куќата има 7 спални соби, базен... „Куќата во која живееме со Џејсон има 7 спални соби, од кои 2 се пренаменети во ...
На гости кај Давор - Dave’s Kitchen: Стан од 50m2 во Скопје, комплетно уреден со мебел од IKEA (фото...  „При уредувањето најголем акцент ставив на кујната со оглед на тоа што го ...
На гости кај Иџе: Стан во „Аеродром“ со големи прозорци, поглед на Вардар и тиркизни детали „Станот го уредував јас пред неколку години, кога се вратив од трка по крајот на...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg