На гости кај Сузана: Семејна куќа во Охрид oд 600m2 со ограда од ковано железо и неокласичен стил (фото)

„Идејата за стилот (неокласика) и целокупниот ентериер е моја во консултација со мојот сопруг. Имаме 4 спални соби или со други зборови 3 детски соби и една спална соба која ја делиме јас и мојот сопруг.  Секоја спална соба има свое купатило. Идејата ми беше секој да си има своја приватност. За нас главен и многу практичен влез е оној преку гаражата, која е дел од подрумот“, споделува Сузана Бакреска (42) од Охрид за CRNOBELO.com.

na-gosti-kaj-suzana-semejna-kukja-vo-ohrid-na-2-kata-so-ograda-od-kovano-zhelezo-foto-01.jpg

Сузана Бакреска (42) е мајка на три деца сопруга и бизнисмен и во моментов живее со нејзиниот сопруг Наум и синот Јован во Охрид, населба Охридати, додека нејзините две ќерки се во Канада на факултет.

Нејзиниот дом е двокатна куќа од 600m2, уредена во неокласичен стил и прилагодена за 5-члено семејство.

Сузана за уредувањето на нејзиниот дом открива за CRNOBELO.com:

„Живееме во куќа која е многу функционална и која е изградена за потребите на моето петчлено семејство. Куќата е на два ката и има подрум.

na-gosti-kaj-suzana-semejna-kukja-vo-ohrid-na-2-kata-so-ograda-od-kovano-zhelezo-foto-02.jpg

Првиот кат е од отворен тип. На самиот влез во претсобјето се наоѓаат гостинскиот тоалет и мојата канцеларија која сè уште е недовршена.

na-gosti-kaj-suzana-semejna-kukja-vo-ohrid-na-2-kata-so-ograda-od-kovano-zhelezo-foto-03.jpg

Овој дел е дискретно одделен од гостинската соба со двокрилна француска врата која постојано е отворена и води до фамилијарната соба, кујната и терасата кои се наоѓаат на задниот дел од куќата.

na-gosti-kaj-suzana-semejna-kukja-vo-ohrid-na-2-kata-so-ograda-od-kovano-zhelezo-foto-11.jpg

Морам да нагласам дека главниот влез многу ретко го користиме.

na-gosti-kaj-suzana-semejna-kukja-vo-ohrid-na-2-kata-so-ograda-od-kovano-zhelezo-foto-07.jpg

За нас главен и многу практичен влез е гаражата, која е дел од подрумот. Поврзана е со претсобјето на подрумот каде се наоѓаат големи плакари наменети за секојдневните обувки и јакни.

na-gosti-kaj-suzana-semejna-kukja-vo-ohrid-na-2-kata-so-ograda-od-kovano-zhelezo-foto-06.jpg

Во подрумот имаме уште две големи соби. Едната е теретана а другата винарија. Подрумот со првиот кат е поврзан со внатрешни скали кои водат до кујната.

na-gosti-kaj-suzana-semejna-kukja-vo-ohrid-na-2-kata-so-ograda-od-kovano-zhelezo-foto-12.jpg

na-gosti-kaj-suzana-semejna-kukja-vo-ohrid-od-600m2-so-ograda-od-kovano-zhelezo-i-neoklasichen-stil-foto-002.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

На гости кај Силвана: Стан од 72m2 во Скопје со библиотека и тиркизна гарнитура (фото) „Идејата за уредувањето на станот, како и боите ги договаравме заедно ...
На гости кај Анастасија: Стан од 90m2 во скопската населба Карпош 4 со многу дрво и топли тонови (фо... „Омилени детали ми се автентичниот ретро аналоген аудио систем сместен на интере...
На гости кај Елена: Стан од 76m2 во скопската населба Аеродром со современа дневна и детски соби со ... „Трпезариската маса ни е со црно стакло и намерно ја вклопив со цел да го разбие...
На гости кај Давор - Dave’s Kitchen: Стан од 50m2 во Скопје, комплетно уреден со мебел од IKEA (фото...  „При уредувањето најголем акцент ставив на кујната со оглед на тоа што го ...
Во домот на Маријана во Штип: Куќа во барок стил, со златни елементи и многу новогодишни украси „Дневната соба ја уредивме во уникатен стил, комбинирајќи елементи на природата ...
На гости кај Васил Гарванлиев во Чикаго: „Живееме во елитна населба, куќата има 7 спални соби, базен... „Куќата во која живееме со Џејсон има 7 спални соби, од кои 2 се пренаменети во ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg