Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Кувар/ка 20-03-2023
Правник 20-03-2023


На гости кај Љубица и Милош: Стан во Капиштец со широка дневна соба и разиграна детска соба (фото)

„Кога по 16 години живеење во куќа, одлучивме да се преселиме во стан, првото нешто во барањето ни беше да има голем дневен престој. Се навикнуваш на комоција и раздалеченост на мебелот и тоа заедно со голема кујна ти станува приоритет“, споделува Љубица Милосављевиќ од Скопје за станот во кој живее со сопругот Милош и децата Ања и Андреј.

na-gosti-kaj-ljubica-i-milosh-01.jpg

Љубица и Милош Милосављевиќ од Скопје велат дека повеќе или помалку се стандарден брачен пар, од кој едниот е правник, а другиот сликар.

Тие велат дека не се само дијаметрално спротивни по професија, туку и по карактер и лични навики, сепак за клучните проекти во животот како одгледување и воспитување на деца и создавање дом и негово уредување секогаш се сложни во целост.

Токму ќерката Ања и синот Андреј се резултат на нивната љубов и заемна почит која трае веќе 16 години.

Ова 4-члено семејство живее во стан во скопската населба Капиштец.

За уредувањето на нивниот дом, Љубица открива за CRNOBELO.com:

„Мора да признаеме дека живеењето е сосема поинаку и поедноставно кога се функционира во брак е без деца, но од друга страна се чини дека се реализиравме во комплетни личности токму откако станавме родители. Но, за големо семејство треба и соодветен дом.

na-gosti-kaj-ljubica-i-milosh-13.jpg

Кога после 16 години живеење во куќа, одлучивме да се преселиме во стан, првото нешто во барањето ни беше да има голем дневен престој.

na-gosti-kaj-ljubica-i-milosh-15.jpg

Се навикнуваш на комоција и раздалеченост на мебелот и тоа заедно со голема кујна ти станува приоритет.

na-gosti-kaj-ljubica-i-milosh-07.jpg

Нашиот дом е лоциран во скопската населба Капиштец и неизбежно е дел од градската врева, но плени погледот од огромниот прозорец со нестандардни димензии во салонот.

na-gosti-kaj-ljubica-i-milosh-stan-vo-kapishtec-so-shiroka-dnevna-soba-i-razigrana-detska-soba-foto-001.jpg

Поглед исполнет со големи дрвја кои датираат од одамна и од време навреме можат да се забележат верверички во раните утрински часови поради близината на Водно, кои за кратко ни даруваат фасцинантна можност и нè делат од скопскиот бетон.

na-gosti-kaj-ljubica-i-milosh-09.jpg

Станот е уреден во минималистички стил со умерен колорит и претставува комбинација на природни текстури со неутрални бои.

na-gosti-kaj-ljubica-i-milosh-16.jpg

Со сопругот сами го осмисливме ентериерот, кој неминовно бараше посветеност и енергија, а имавме ограничен буџет.

na-gosti-kaj-ljubica-i-milosh-11.jpg

Сепак, лесно е нешто да се уреди, но станот да стане дом е всушност најтешката задача.

Да се создаде простор исполнет со топлина и да биде место за задоволување на потребите на едно семејство, особено за нашите деца Ања и Андреј, кои се голема разлика во возраст, е предизвик за што во најголем дел сметам дека сме го оствариле.

na-gosti-kaj-ljubica-i-milosh-02.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

На гости кај Ангела: Стан од 60m2 во Капиштец, со кујна во пастелно зелена боја и уникатни декорации... „Како архитект секогаш сум инспирирана од геометријата и модерната уметност на п...
На гости кај Даниел: Стан во срцето на Дебар Маало со впечатлива кујна и поглед кон Водно (фото) „Идејата зад станот беше да се создаде атмосфера на уметничко студио и...
На гости кај Јулинда и Рилинд: Стилски стан во Скопје со кујна со отворени полици (фото) „Островот е централниот момент на нашата кујна и дом и иако просторот не ни дозв...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg