На гости кај Ана: Светол стан на Македонка во Норвешка, родната земја на нејзиниот сопруг фудбалер (фото)

„За себе можам да кажам дека сум доста креативна личност, а тоа сигурно го имам наследено од мојата мајка која има цвеќарница во Скопје и од ништо знае да направи нешто совршено. Омилен дел од станот ми е дневната просторија, во која на секои две седмици внесувам нова свежина со нови декорации, перничиња, свеќи, вазни и цвеќе“, споделува Ана Најдовска од Скопје, која моментално живее во Норвешка, а во изминатите 6 години живеела во 5 различни земји.

na-gosti-kaj-ana-svetol-stan-na-makedonka-vo-norveshka-rodnata-zemja-na-nejziniot-soprug-fudbaler-foto-01.jpg

Ана Најдовска, има дипломирано на отсекот за странски јазици на ФОН, а од неодамна има ново хоби, а тоа е графички дизајн. Таа се запишала на курс и некако се пронашла во тој креативен свет, па започнала да изработува дигитални стикери, кои се сега достапни во нејзината онлајн продавница.

Бидејќи нејзините сопруг игра фудбал, во последните 6 години имаат живеено во 5 различни земји, па така смениле и повеќе станови/куќи како живеалишта.

Но, оваа зима конечно решиле да останат во Норвешка, кое е всушност и родното место на нејзиниот сопруг Чума и ќеркичката Оланна.

Интересно е што наскоро повторно ќе направат промена на домот во Норвешка, но тој стан велат дека ќе биде за подолго.

За уредувањето на нивниот дом во Норвешка Ана открива за CRNOBELO.com:

„Живееме во стан кој има доста хиге елементи, многу перничиња, украсни елементи и свеќи.

na-gosti-kaj-ana-svetol-stan-na-makedonka-vo-norveshka-rodnata-zemja-na-nejziniot-soprug-fudbaler-foto-21.jpg

Мора да признаам дека ова ми е омилен дел од годината, обожавам да декорирам, небитно дали е Божиќ, Велигден, Нова година… Јас навистина сериозно си ја сфаќам работата.

na-gosti-kaj-ana-svetol-stan-na-makedonka-vo-norveshka-rodnata-zemja-na-nejziniot-soprug-fudbaler-foto-15.jpg

Па, така цели 4 дена посветив на декорирање елка и комплетно на целиот стан.

na-gosti-kaj-ana-svetol-stan-na-makedonka-vo-norveshka-rodnata-zemja-na-nejziniot-soprug-fudbaler-foto-16.jpg

Преубаво е чувството кога сè е направено со многу љубов и мерак. За себе можам да кажам дека сум доста креативна личност, а тоа сигурно го имам наследено од мојата мајка која има цвеќарница во Скопје и од ништо знае да направи нешто совршено.

na-gosti-kaj-ana-svetol-stan-na-makedonka-vo-norveshka-rodnata-zemja-na-nejziniot-soprug-fudbaler-foto-10.jpg

Во станот најмногу ми се допаѓа тоа што преовладува природната светлина и белите ѕидови кои се препознатливи кај скандинавскиот стил на станови.

na-gosti-kaj-ana-svetol-stan-na-makedonka-vo-norveshka-rodnata-zemja-na-nejziniot-soprug-fudbaler-foto-12.jpg

Омилен дел ми е дневната просторија, во која секои две седмици внесувам нова свежина со нови декорации, перничиња, свеќи, вазни и цвеќе.

na-gosti-kaj-ana-svetol-stan-na-makedonka-vo-norveshka-rodnata-zemja-na-nejziniot-soprug-fudbaler-foto-22.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

На гости кај Надица: Светол стан во Скопје со шарени плочки во кујната и впечатливи парчиња мебел (ф... „Станот го уредувавме заедно со сопругот, кој по професија е архитект. Најколори...
На гости кај Силвана: Стан од 72m2 во Скопје со библиотека и тиркизна гарнитура (фото) „Идејата за уредувањето на станот, како и боите ги договаравме заедно ...
На гости кај Анастасија: Стан од 90m2 во скопската населба Карпош 4 со многу дрво и топли тонови (фо... „Омилени детали ми се автентичниот ретро аналоген аудио систем сместен на интере...
На гости кај Игор Митровиќ: Модерен стан од 65m2 во Аеродром со лед осветлување во сите простории (ф... „Зградата во која живеам е нова, пред нецела година се пушти во употре...
На гости кај Мартина: Семејна куќа во Виница со природен камен и двор со многу дрвја (фото) „Во куќата направивме многу промени, не само во дизајнот на ентериер, туку и сит...
На гости кај Елена: Стан од 76m2 во скопската населба Аеродром со современа дневна и детски соби со ... „Трпезариската маса ни е со црно стакло и намерно ја вклопив со цел да го разбие...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg