На гости кај Даниел: Стан во срцето на Дебар Маало со впечатлива кујна и поглед кон Водно (фото)

„Идејата зад станот беше да се создаде атмосфера на уметничко студио или ателје, каде фокусот ќе биде современата уметност на ѕидовите, а мебелот микс на современ стил и винтиџ парчиња од 60-тите и 70-тите“, споделува Даниел Николовски (30) од Скопје за CRNOBELO.com.

na-gosti-kaj-daniel-stan-so-vpechatliva-kujna-vo-petrolej-boja-i-sovrshen-pogled-kon-vodno-foto-01.jpg

Даниел Николовски (30) од Скопје, по професија дизајнер на ентериер и мебел има стан од 65m2, кој се наоѓа во срцето на Дебар Маало, Скопје.

Секој детаљ е уреден според негов вкус и целиот стан е една хармонична целина.

Во него преовладува петролеј бојата.

За уредувањето на домот, Даниел споделува за CRNOBELO.com:

„Идејата зад станот беше да се создаде атмосфера на уметничко студио или ателје, каде фокусот ќе биде современата уметност на ѕидовите, а мебелот микс на современ стил и винтиџ парчиња од 60-тите и 70-тите.

na-gosti-kaj-daniel-stan-so-vpechatliva-kujna-vo-petrolej-boja-i-sovrshen-pogled-kon-vodno-foto-02.jpg

Омилен простор во станот ми е кујната. Кујната во овој стан претставува простор за социјализирање, конверзација и забава.

na-gosti-kaj-daniel-stan-so-vpechatliva-kujna-vo-petrolej-boja-i-sovrshen-pogled-kon-vodno-foto-08_copy.jpg

Тоа е најмногу овозможено преку големиот остров што се користи за готвење и јадење. 

na-gosti-kaj-daniel-stan-so-vpechatliva-kujna-vo-petrolej-boja-i-sovrshen-pogled-kon-vodno-foto-09.jpg

Материјалите се мат и суптилни, плотната е матиран црн гранит, што речиси делува како црн примитивен камен со благарапавост, а вратите од кујната се излакирани во темно зелена боја.

na-gosti-kaj-daniel-stan-so-vpechatliva-kujna-vo-petrolej-boja-i-sovrshen-pogled-kon-vodno-foto-10.jpg

Амбиентот е украсен со 3 златни висечки сијалици и уметничко дело (графика) од Ана Спасова.

na-gosti-kaj-daniel-stan-so-vpechatliva-kujna-vo-petrolej-boja-i-sovrshen-pogled-kon-vodno-foto-03.jpg

Омилен детаљ ми е конструкцијата на библиотеката. Библиотеката е составена од лебдечки полици и долен елемент направен од ОСБ плочи офарбани бели, каде природната текстура на ОСБ-то е видлива.

ОСБ плочата е една од најевтините дрвени плочи, но само со употреба на еден слој боја може одлично да се вклопи во просторот.

na-gosti-kaj-daniel-stan-so-vpechatliva-kujna-vo-petrolej-boja-i-sovrshen-pogled-kon-vodno-foto-11.jpg

Библиотеката е местото каде што сакам да се изгубам во мисли, таму често работам, скицирам и читам.

na-gosti-kaj-daniel-stan-so-vpechatliva-kujna-vo-petrolej-boja-i-sovrshen-pogled-kon-vodno-foto-07.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

На гости кај Надица: Светол стан во Скопје со шарени плочки во кујната и впечатливи парчиња мебел (ф... „Станот го уредувавме заедно со сопругот, кој по професија е архитект. Најколори...
На гости кај Силвана: Стан од 72m2 во Скопје со библиотека и тиркизна гарнитура (фото) „Идејата за уредувањето на станот, како и боите ги договаравме заедно ...
На гости кај Игор Митровиќ: Модерен стан од 65m2 во Аеродром со лед осветлување во сите простории (ф... „Зградата во која живеам е нова, пред нецела година се пушти во употре...
На гости кај Анастасија: Стан од 90m2 во скопската населба Карпош 4 со многу дрво и топли тонови (фо... „Омилени детали ми се автентичниот ретро аналоген аудио систем сместен на интере...
На гости кај Мартина: Семејна куќа во Виница со природен камен и двор со многу дрвја (фото) „Во куќата направивме многу промени, не само во дизајнот на ентериер, туку и сит...
На гости кај Васил Гарванлиев во Чикаго: „Живееме во елитна населба, куќата има 7 спални соби, базен... „Куќата во која живееме со Џејсон има 7 спални соби, од кои 2 се пренаменети во ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg