Предмети кои се „магнет за малер“ во домот, според Фенг шуи

Начинот на којшто го уредуваме домот доста зборува за нас, но според Фенг шуи предметите што ги распоредуваме во секој агол од домот носат своја енергија и може да ни донесат добра среќа или малер.

3-predmeti-koi-se-magnet-za-maler-vo-domot-spored-feng-shui-01.jpg

Иако на повеќето ни изгледа како неважен или занемарлив дел од домот, според експертите за Фенг шуи, ходникот е едно од најважните места во домот, затоа што тој ја носи енергијата со којашто се соочуваме веднаш штом ние, или некој друг ќе влезе во нашиот дом.

Заради ова, ходникот треба да биде внимателно уреден и добро осмислен простор, а не да претставува место каде што се складираат јакни и чевли.

Освен тоа што во ходникот не треба да имаме премногу неред, според Фенг шуи во ходникот не треба да се чуваат и некои други предмети, затоа што се магнет за малер и лоша енергија.

Дел од нив во продолжение:

Овенати растенија или кактус

Во азиската филозофија, овенатото цвеќе е симбол за несреќа, особено ако се стави на влезот од домот.

Кактусот, пак, кој може да расте и во доста тешки услови, се смета за симбол на сиромаштија и недостатоци, па затоа ако е поставен во ходникот, тој може да привлече финансиски проблеми.

3-predmeti-koi-se-magnet-za-maler-vo-domot-spored-feng-shui-02.jpg

Црни или многу темни предмети

Ако во ходникот имате темни рамки, вази, слики или некои други ситници, најдобро е да ги замените со проѕирни, бели или сини, или да ставите некои кристални детали.

Црните, односно темните бои, според Фенг шуи привлекуваат темнина и гнев во домот, па ако ги чувате на влезот, така креирате „портал“ кој привлекува негативни енергии во вашиот дом.

3-predmeti-koi-se-magnet-za-maler-vo-domot-spored-feng-shui-03.jpg

Огледало

Во голем број култури, огледалото е предмет што може да ја украде душата и затоа не е во ред да се соочите со него веднаш штом влезете дома.

Уште полошо е ако имате оштетено или скршено огледало, кое може да ви донесе лоша среќа и енергија.

3-predmeti-koi-se-magnet-za-maler-vo-domot-spored-feng-shui-04.jpg

Б. С. Б. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

4 бои кои не треба да доминираат во вашиот дом (делуваат застарено) Сивата, црната, сината и зелената се бои на кои треба да заборавите оваа година,...
Кај Драгана дома: Есенски украсен стан во Гостивар со тикви во сите форми и бои и суво цвеќе (фото) „Препознатливо за мене е што во мојот дом секогаш сè е украсено во зависност кој...
Како да му дадете луксузен изглед на домот, со малку пари? Завеси од подот до таванот, многу растенија и три извори на светлина се само дел...
5 креативни идеи како да ги изложите цртежите на вашите деца во домот Направете галерија на ѕидот или закачете ги на жица - постојат многу начини на к...
Грешки при уредувањето заради кои постојано мора да чистите во домот (и залудно трошите време и пари... Наместо голем тепих во домот, подобро е да изберете еден помал килим, а преполне...
Грешки во уредувањето на ходникот заради кои оставате погрешен впечаток кај гостите Не обрнувате внимание на огледалото кое рефлектира неуреден дел од домот, го пре...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg