Фенг шуи совети за елиминирање на негативната енергија од домот

Постои голема шанса во вашиот дом да се таложи негативна енергија, без да го забележите тоа.

4-feng-sui-soveti-za-eliminiranje-na-negativnata-energija-od-domot-01.jpg

Затоа, според Фенг шуи советите важно е секојдневно да ги правите овие 4 работи за да се ослободите од негативната енергија во ѕдовите, подот, мебелот...

Отворете ги прозорите

Сетете се само колку убаво се чувствувате кога сте во природа. Воздухот ви помага да се чувствувате поубаво и посвежо, па затоа дајте му ја оваа „дива“ страна на вашиот простор. Надворешниот воздух буквално го прочистува вашиот дом на секој можен начин.

Запалете темјан

Стапчињата со мирис на темјан имаат смирувачко дејство. Запалете ги по бурната расправија во домот или било која непријатност - тие ќе ви помогнат да ја вратите рамнотежата. Стручњаците препорачуваат и стапчиња од сандаловина, која го има сличниот ефект.

4-feng-sui-soveti-za-eliminiranje-na-negativnata-energija-od-domot-02.jpg

Чистете редовно

Не дозволувајте прашината да се собира со денови. Симболичното пребришување или метење може да го реши проблемот. Метлата е има позитивно значење во Фенг шуи верувањето, затоа што има улога на предмет кој буквално ја елиминира негативната енергија.

Користете убави зборови

Навиките не се менуваат преку ноќ, но пробајте постепено. Кога одите низ вашиот дом потрудете се да мислите само на убави работи и да изговарате пријатни зборови, наместо да ја истурате негативната енергија.

Би можело да ве интересира:

10 работи во домот кои ќе им бодат очи на гостите кои сакаат ред Облека која се суши на радијатор, предмети кои не ги користите и се расфрлани на...
9 работи кои прават ходникот да ви изгледа неуредно (и гостите веднаш ги забележуваат) Грешка: Непријатен мирис во ходникот поради натрупани нечисти чевли, наместо да ...
5 работи на кои (можеби) не вреди да давате многу пари кога го уредувате домот Скап килим: За оваа инвестиција може брзо да зажалите и тоа на првиот сок од бор...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg