Фенг шуи: Каде да ја поставите новогодишната елка?

Ако и оваа година се двоумите каде да го поставите новогодишното дрво, послужете се со овие неколку Фенг шуи совети.

feng-shui-kade-da-ja-postavite-novogodisnata-elka-01.jpg

Најдобро место за вашата новогодишна елка се сите агли во вашиот дом или централниот дел од домот, каде ќе треба да се стабилизира празничната енергија.

Каде и да ја поставите вашата елка, внимавајте да не го попречите протокот на Чи енергијата, односно не елката не смее да ги блокира влезовите во домот и да биде преблиску до вратите.

2 места каде што не смее да ја поставите:

- Во ходник или соба каде го блокира движењето

- Близу до изворот на топлина

feng-shui-kade-da-ja-postavite-novogodisnata-elka-02.jpg

Според Фенг шуи начинот на уредување, триаголникот е облик на оган во ова верување, а затоа што новогодишната елка го има овој облик сите советуваат дека треба да стои во горниот лев агол од вашиот дом.

Овој дел од домот се смета за катче на богатството, а триаголниците како облик и дрвото како материјал, влијаат позитивно на атмосферата.

Поставувањето на елката во горниот лев агол (гледано од влезот на куќата или станот) ќе привлече богатство, просперитет и хармонија во вашиот дом.

Би можело да ве интересира:

4 бои кои не треба да доминираат во вашиот дом (делуваат застарено) Сивата, црната, сината и зелената се бои на кои треба да заборавите оваа година,...
Предмети кои се „магнет за малер“ во домот, според Фенг шуи Начинот на којшто го уредуваме домот, доста зборува за нас, но според Фенг шуи п...
Како да му дадете луксузен изглед на домот, со малку пари? Завеси од подот до таванот, многу растенија и три извори на светлина се само дел...
Кај Драгана дома: Есенски украсен стан во Гостивар со тикви во сите форми и бои и суво цвеќе (фото) „Препознатливо за мене е што во мојот дом секогаш сè е украсено во зависност кој...
5 креативни идеи како да ги изложите цртежите на вашите деца во домот Направете галерија на ѕидот или закачете ги на жица - постојат многу начини на к...
Идеи за декорирање со кои ќе ја внесете пролетта во домот, без многу пари Свежо цвеќе, мирисливи свеќи и декортивни перници со „весели“, пролетни мотиви.....

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg