Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022


9 трикови за уредување на ентериерот од домовите во Данска

Данците го сакаат ретро стилот и винтиџ работите. Без разлика дали станува збор за некое уникатно огледало или стар куфер адаптиран како ноќна масичка, тие не штедат на антиквитети.

9-trikovi-za-ureduvanje-na-enterierot-od-domovite-vo-danska-01.jpg

Години наназад скандинавскиот стил на уредување на домовите е инспирација за сите и често тој се поврзува со минимализам и бела боја.

Сепак, домовите во Данска во последните години покажуваат дека некои работи се сменети.

Оттаму дефинитивно може да црпите инспирација за уредување на ентериерот и да искористите некој трик.

Трикови за уредување на ентериерот од домовите во Данска:

Колку повеќе светлина, толку подобро

Тие сакаат многу ламби и секогаш ставаат повеќе извори на светлина во домот, си палат свеќи и во многу домови има камини.

9-trikovi-za-ureduvanje-na-enterierot-od-domovite-vo-danska-06.jpg

Акцент на одредено парче мебел со силна боја во дневната соба

Данците најчесто користат неутрални бои во ентериерот како бела, сива, крем и тоа секогаш со доминација на белата, но не се плашат да додадат некое парче во силна боја, како жолт кауч на пример или зелено столче.

9-trikovi-za-ureduvanje-na-enterierot-od-domovite-vo-danska-03.jpg

Практичен и функционален мебел

Во многу дански домови може да видите орманчиња за чевли од подот до таванот. Тие сакаат функционално да го искористат секој сантиметар простор во нивниот дом.

9-trikovi-za-ureduvanje-na-enterierot-od-domovite-vo-danska-02.jpg

Фокус на текстурата

Тие бираат неутрални бои на прекривки и килими, но обрнуваат големо внимание на текстурата и квалитетот на материјалот.

9-trikovi-za-ureduvanje-na-enterierot-od-domovite-vo-danska-08.jpg

Љубов кон антиквитети

Данците го сакаат ретро стилот и винтиџ работите. Без разлика дали станува збор за некое уникатно огледало или стар куфер адаптиран како ноќна масичка, тие не штедат на антиквитети.

9-trikovi-za-ureduvanje-na-enterierot-od-domovite-vo-danska-09.jpg

Уште 4 трикови на следната страна...Би можело да ве интересира:

7 нови трендови за уредување дневни соби за 2022-ра (и три застарени) Минималистичкото уредување повеќе не е хит, додека пастелните и кафеавите тонови...
7 трендови во уредување на ентериер кои ќе бидат хит во 2022 (и 2 кои ќе бидат демоде) Тренд: Земјените тонови се враќаат на сцената. Сите нијанси на крем и кафено ќе ...
10 промени во уредувањето на домот, кои треба да ги направите (за да внесете свежина) Како со едноставни потези и малку пари да го промените изгледот на вашиот дом? Д...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg