Кај Ивана дома: „Белиот мебел ми е погодок, но изборот на ламинат ми е промашување“ (фото)

„Мат ламинатот во сива боја e големо измачување, бидејќи буквално најмалата прашинка на него се познава и многу тешко се одржува, a како добра одлука би рекла дека ми е и малата масичка во кујна, со што избегнувам постојано носење на чинии, јадење итн. од кујна во трпезарија.“, вели 35-годишната Ивана за својот стан.

kaj-ivana-doma-beliot-mebel-mi-e-pogodok-no-izborot-na-laminat-mi-e-promashuvanje-foto-01.jpg

Ивана (35) веќе 7 години живее и работи во Германија. Уредувањето на ентериерот ѝ е омилено хоби и во својот дом постојано прави драстични промени.

Ивана за CRNOBELO.com споделува кои се најпрактичните и најфункционални работи кои ги направила при уредувањето на домот, а кои најнепрактичните:

„Како едно од најголемите промашувања при уредување на станот би рекла дека ми е изборот на ламинат.

kaj-ivana-doma-beliot-mebel-mi-e-pogodok-no-izborot-na-laminat-mi-e-promashuvanje-foto-21.jpg

Мат ламинат во сива боја, големо измачување, бидејќи буквално најмалата прашинка на него се познава, а и многу тешко се одржува.

kaj-ivana-doma-beliot-mebel-mi-e-pogodok-no-izborot-na-laminat-mi-e-promashuvanje-foto-19.jpg

Може сето тоа немаше да ми пречи толку многу, ако бојата не ми досадеше по кратко време. Но, за среќа со помош на теписи, успевам и тој недостаток, колку толку да го прикријам.

kaj-ivana-doma-beliot-mebel-mi-e-pogodok-no-izborot-na-laminat-mi-e-promashuvanje-foto-02.jpg

Така што моја препорака при избор на ламинат/паркет, бирајте во природни тонови, не трендовско бидејќи ламинат/паркет не се менува секоја година.

kaj-ivana-doma-beliot-mebel-mi-e-pogodok-no-izborot-na-laminat-mi-e-promashuvanje-foto-05.jpg

Доколку сега би правела кујна, дефинитивно би направила повеќе фиоки, а не шкафчиња. Фиоките ми се многу попрактични, додека шкафчиња колку и да се трудиш да бидат средени, во споредба со фиоките изгледаат многу понепрегледно и понеуредно, а јас бидејќи сум малку перфекционист во однос на подредување ми пречи таквиот неуреден изглед.

kaj-ivana-doma-beliot-mebel-mi-e-pogodok-no-izborot-na-laminat-mi-e-promashuvanje-foto-27.jpg

Но, во целост со кујната сум задоволна и среќна што не се одлучив за повеќе висечки шкафчиња (што прво го сметав за недостаток), бидејќи само би ја затвориле и би изгледала како и сите други кујни. А за складирање има сосема, доволно место.

kaj-ivana-doma-beliot-mebel-mi-e-pogodok-no-izborot-na-laminat-mi-e-promashuvanje-foto-16.JPG

Јас и не сакам да собирам работи што не ги користам, така што од сè што ми е непотребно и не го користам подолг период се ослободувам. Најважно е што е многу лесна за одржување и не се познаваат прсти на неа по секое отворање на шкафчињата.

kaj-ivana-doma-beliot-mebel-mi-e-pogodok-no-izborot-na-laminat-mi-e-promashuvanje-foto-25.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Кај Драгана дома: Есенски украсен стан во Гостивар со тикви во сите форми и бои и суво цвеќе (фото) „Препознатливо за мене е што во мојот дом секогаш сè е украсено во зависност кој...
Немаат врата во бањата, уредувале по Пинтерест – Мила Кунис и Ештон Кучер го покажаа домот, за кој г... „Сакавме куќата која е изградена од 1930-ите години да изгледа како стара штала,...
Дворче во Градско со лулашки личи на вистинско игралиште и е сон за секое дете (фото) Освен лулашките, во дворчето на Даниела и Томе има и летниковец со хамок, но и и...
5 креативни идеи како да ги изложите цртежите на вашите деца во домот Направете галерија на ѕидот или закачете ги на жица - постојат многу начини на к...
Живеам во стан од 50m2 во Скопје – одлуки што ги направив во уредувањето за кои не се каам (фото) Проточен бојлер во бањата за голем бојлер да не ми го зафаќа целиот простор, шан...
Дворче во битолско направено со мерак - летниковец, маса од буре и многу цвеќе (фото) Кога имате цвеќе и зеленило од сите страни, како и уникатни изработки, тогаш вку...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg