Маја Кикириткова за белиот под во домот: „Плочки немаме никаде, многу е полесно за чистење“
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
монтер 18-01-2022


Маја Кикириткова за белиот под во домот: „Плочки немаме никаде, многу е полесно за чистење“

„Многу се мислевме во врска со подот. Се одлучивме за микрецемнет, тоа е техника на лиење со цемент на целиот под. Плочки немаме никаде...“, раскажува Маја Кикириткова и открива која е единствената мана на изборот на ваков под.

maja-kikiritkova-za-beliot-pod-doma-plochki-nemame-nikade-doma-mnogu-e-polesno-za-chistenje-01.jpg

Маја Кикириткова Трајковски, по потекло е од Штип, но живее во Скопје. Со сопругот Александар, синот Лазар и ќерката Ева живее во населбата Ѓорче Петров, во куќа од 280 метри квадратни.

По професија е моден дизајнер, како и професор на ААБ Универзитетот во Приштина.

Таа постојано на својот Инстаграм профил споделува трикови од уредувањето на својот дом.

Во последната објава говори за тоа каков избор на под избрале и зошто тоа се покажало како практично решение.

Објавата на Маја Кикириткова:

„Многу често добивам прашања во врска со подот, па решив да напишам еден пост, каде детално ќе објаснам сè во врска со него.

Кога го правевме спратот, знаевме дека дома сакаме да преовладува бело. Многу се мислевме во врска со подот. Се одлучивме за микрецемнет, тоа е техника на лиење со цемент на целиот под. Може да се користи секаде, па на нас и островот ни е изработен со истата техника. Може да биде во било која боја.

Плочки немаме никаде, па и тоалетот и ходникот е направен со истата техника. Многу олеснителна околност е што нема чистење фуги, нема лајсни по краевите и ептен е лесен за одржување.

Ние имаме ставено подно греење, без подно не би го препорачала, бидејќи во преодниот период, кога не е грејна сезона е ладен, поготово за со мали деца дома. Но тоа трае само еден месец во годината, па не би го зела за маана, покрај сите предности и доблести што ги има.

Мек е, но кога ќе размислам и паркетот е мек и се прават дупки на него. Трпи реновирање, така што во секој момент може да се обнови.

Ова беше многу паметна инвестиција во нашиот дом.“

Погледнете како комплетно изгледа нејзиниот дом Во домот на Маја Кикириткова: Семејна куќа во Скопје во која доминира златната боја (фото)

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Mладешки, женствени, неодоливи: Најубавите катчиња за девојки на Pinterest (фото) Без разлика дали сте соло кралица, или, пак, живеете со цимерки под кирија, овие...
12 трикови како домот да ви изгледа подобро, без да купите ништо Појдете на „шопинг“ дома, односно пронајдете стари парчиња во подрумот и со нив ...
Идеи за „ученички катчиња“ во собата на децата каде учењето ќе им оди полесно (фото) Зависно од тоа колку се големи децата и со каков простор располагате – уредете г...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg