Кои трендови за уредување доминираат оваа сезона, а кои се застарени, според дизајнери на ентериер?

Вложете во класични декорации наместо секоја сезона да купувате нови и најдобро заборавете на сликите и украсите со цитати и зборови.

koi-trendovi-za-ureduvanje-dominiraat-ovaa-sezona-a-koi-se-zastareni-spored-dizajneri-na-enterier-01.jpg

Ако сакате да направите некаква промена во домот, веројатно секогаш би сакале да слушнете мислење од експерти.

За Insider, неколку дизајнери на ентериер откриваат кои трендови доминираат, а кои трендови ја изгубија популарноста оваа сезона:

Темните нијанси ја прават просторијата удобна

Темните нијанси како темносина боја ѝ додаваат топлина на просторијата и ја прават навистина удобна.

Една од најпопуларните нијанси е темнозелената која има и релаксирачки ефект.

Можете дa офарбате еден ѕид од просторијата со темна нијанса, но сосема доволно и ако вметнете само некои детали, како перници и ќебе.

koi-trendovi-za-ureduvanje-dominiraat-ovaa-sezona-a-koi-se-zastareni-spored-dizajneri-na-enterier-02.jpg

Природни растенија наместо вештачки

Природните растенија секогаш ќе изгледаат подобро од вештачките.

Дури и ако мислите дека сте антиталент за градинарство, постојат многу растенија кои бараат минимална грижа, а сепак ќе ви го разубават просторот.

koi-trendovi-za-ureduvanje-dominiraat-ovaa-sezona-a-koi-se-zastareni-spored-dizajneri-na-enterier-03.jpg

Кривите линии ги заменуваат правите

Заоблени огледала, столчиња со кружни потпирачи, кружни килимчиња – кривите линии се вистински хит бидејќи создаваат хармонија во просторот.

koi-trendovi-za-ureduvanje-dominiraat-ovaa-sezona-a-koi-se-zastareni-spored-dizajneri-na-enterier-04.jpg

Винтиџ мебел

Винтиџ мебелот станува сè попопуларен не само поради изгледот, туку и поради квалитетот.

Па, ако сакате да обновите нешто во домот, прашајте ја вашата баба дали можеби има некое винтиџ парче мебел што не ѝ треба.

На овој начин ќе треба да потрошите пари само за да го поправите или офарбате мебелот ако е оштетен.

koi-trendovi-za-ureduvanje-dominiraat-ovaa-sezona-a-koi-se-zastareni-spored-dizajneri-na-enterier-05.jpg

На следната страница трендови кои се застарени...Би можело да ве интересира:

Како да му дадете луксузен изглед на домот, со малку пари? Завеси од подот до таванот, многу растенија и три извори на светлина се само дел...
Предмети кои се „магнет за малер“ во домот, според Фенг шуи Начинот на којшто го уредуваме домот, доста зборува за нас, но според Фенг шуи п...
4 бои кои не треба да доминираат во вашиот дом (делуваат застарено) Сивата, црната, сината и зелената се бои на кои треба да заборавите оваа година,...
Модерни детали кои треба да ги избегнувате кога го реновирате домот Керамички мијалник во кујната и чешми од темни метали се само дел од модерните д...
Како да му го подобрите изгледот на стариот (и евтин) мебел, без да потрошите многу пари? Скријте ја старата гарнитура со убави прекривки и декоративни перници, а стаклен...
Работи во домот заради кои гостите ќе ве озборуваат како неуредна личност Исчистете ги влакната од миленичињата, соберете го презреаното овошје. На кои де...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg