Најлошите модерни трендови за уредување за кои сигурно ќе зажалите, според дизајнери на ентериер

Кафеавата боја може да му даде топлина на просторот, но ако претерате, собата ќе изгледа многу мрачно – кои други модерни трендови за уредување е најдобро да ги избегнувате?

najloshite-moderni-trendovi-za-ureduvanje-za-koi-sigurno-kje-zazhalite-spored-dizajneri-na-enterier-01.jpg

Годинава видовме разни трендови за уредување и додека повеќето изгледаат добро, дел од нив сепак не се најпрактични и брзо застаруваат.

За Insider, неколку дизајнери споделуваат кои трендови спаѓаат овде:

Завесите со големи риги изгледаат „кич“

Дизајнерот Кристофер Чарлс вели дека годинава забележал дека популарноста на овие завеси драстично се зголемила, но смета дека изгледаат „кич“.

Според Кристофер, ова е еден од најлошите трендови за уредување од 2022 година и покажува недостаток од креативност и изгледа како мрзлив обид да се вметне боја во ентериерот.

najloshite-moderni-trendovi-za-ureduvanje-za-koi-sigurno-kje-zazhalite-spored-dizajneri-na-enterier-02.jpg

Кристалите и светкавите детали се непрактични

Кристалните лустери, светкавите детали, па и деталите со златна и сребрена боја во домот му даваат доза луксуз на ентериерот, но Чарлс смета дека се претерува со овој тренд.

Според дизајнерот, премногу вакви детали го задушуваат просторот и не изгледаат воопшто добро.

najloshite-moderni-trendovi-za-ureduvanje-za-koi-sigurno-kje-zazhalite-spored-dizajneri-na-enterier-03.jpg

Евтиниот мебел никогаш не е добар избор

Дизајнерот Мајк Семеген истакнува дека во повеќето случаи, евтиниот мебел значи и лош квалитет.

Ова значи дека за само година-две, ќе треба да ги заменувате овие парчиња мебел со нови.

„Многу често луѓето сакаат да купат нешто набрзина. Па поради ова, го купуваат она што е достапно во продавницата. На крај, завршуваат со евтин мебел кој не е воопшто квалитетен“.

najloshite-moderni-trendovi-za-ureduvanje-za-koi-sigurno-kje-zazhalite-spored-dizajneri-na-enterier-04.jpg

Белиот ентериер доаѓа со многу проблеми

На фотографии, собите во кои доминира белата боја изгледаат навистина добро и модерно.

Сепак, според Мајк, ваквиот ентериер во реалноста нема никаква топлина.

Покрај тоа, голем дел од времето ќе треба да поминете во чистење бидејќи на бела боја се познаваат и најмалите дамки.

najloshite-moderni-trendovi-za-ureduvanje-za-koi-sigurno-kje-zazhalite-spored-dizajneri-na-enterier-05.jpg

Уште четири трендови на следната страница...Би можело да ве интересира:

10 работи во домот кои ќе им бодат очи на гостите кои сакаат ред Облека која се суши на радијатор, предмети кои не ги користите и се расфрлани на...
10 трендови во уредување на домот, за кои ќе зажалите за некоја година (и ќе ве чини време, пари и н... Грешка 1: Плочки со впечатлив дезен – изгледа уникатно и тренди, но кога ќе се п...
8 ситници со кои ќе внесете есенска магија во домот (без да потрошите многу пари) Мирисливи свеќи со арома на цимет, декоративни тикви, кујнски крпи со есенски мо...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg