Двете диети кои се прогласени за најздрави


Двете диети кои се прогласени за најздрави

Сега е идеален период да започнете со здрава исхрана и диета, после обилното празнично прејадување и полнење на организмот со масти.

dvete-dieti-koi-se-proglaseni-za-najzdravi-01.png

Но, како да ја одберете најздравата диета, е веројатно најголемата дилема која ја имате кога треба да се одлучите да започнете со нов начин на исхрана.

Експертите и нутриционистите ви помагаат. Споредувајте 40 различни планови за исхрана, дошле до заклучок дека само 2 се комплетно погодни за здравјето на човекот.

Според критериуми како безбедноста, леснотијата за држењето на диетата и успешноста на крајните резултати, двете најздрави диети се:

Медитеранската диета, која се базира на овошје, зеленчук, житарки од цели зрна, риба, маслиново масло и јаткасти плодови.

dvete-dieti-koi-se-proglaseni-za-najzdravi-02.jpg

Даш диетата, во која се внесуваат свежи плодови, се ограничува внесот на сол, како и индустриски преработена храна.

dvete-dieti-koi-se-proglaseni-za-najzdravi-03.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Омилените славни дами споделуваат: Тајни за исхрана Ѕвездите секогаш изгледаат беспрекорно, но како им успева тоа? Покрај вежбањето ...
Што е флекситаријанска диета и зошто сите ја пробуваат? Флекситаријанската диета во краток временски период стекна голем број на следбен...
Хроно исхрана и мени за почетници Моментално цел свет го менува обичниот начин на исхрана со хроно диета. Ако сака...