3 трикови со кои никогаш нема да бидете гладни

Драстичното губење килограми бара и драстични мерки како што се контролирана диетална исхрана и вежбање.

3-trikovi-so-koi-nikogas-nema-da-bidete-gladni-01

Но, она што може да го направите со неколку трикови, не е ниту диета ниту некоја магична вежба, која ги топи килограмите и најважно е што ви помагаат за никогаш да не бидете гладни.

1. Кисели краставички

Киселите краставички не мора да бидат само прилог, туку и идеална закуска за убивање на гладот.

Го намалуваат шеќерот во крвта, а со тоа и чувството на глад.

Ако почувствувате неиздржлива желба за храна, а не сакате да се прејадете, изедете неколку кисели краставички и сè ќе биде во ред.

2. Бадеми, ореви и лешници

Хранливи и здрави грицки, кои може слободно да ги консумирате меѓу оброците. Една шака од овие јаткасти плодови може да ве заситат, а во комбинација со сушено овошје  како грозје, смокви или сливи, ќе ви ја вратат и енергијата.

3. Минерална вода наместо газирани сокови

Иако газираните сокови исто така го убиваат гладот, сепак се калорични, па нема да ви помогнат ако сте на диета. Затоа, најдобро е сокот да го замените со минерална вода.

Тоа сигурно за момент ќе ве подуе, а со тоа и ќе ве засити. Испијте чаша минерална вода откако ќе каснете и неколку ореви или бадеми, со што дополнително ќе се заситите.

Би можело да ве интересира:

10 кулинарски и домаќински трикови, со кои ќе си го скратите времето поминато во кујна Како најлесно да ја одвоите жолчката од јајцето, како најбрзо да ги измиете садо...
Корисни трикови како да откриете дали намирниците се свежи и вкусни или расипани и незрели Не го купувајте пилешкото месо ако има вода во амбалажата или ако има многу црве...
Намирници кои траат „вечно“, но им се менува вкусот по неколку месеци (и не треба да ги јадете) Маслиновото масло, јаткастите плодови и киноата навистина имаат многу долг рок н...
Како да јадете сè што сакате, без да се здебелите? Јадете само кога сте гладни и престанете со јадење штом ќе почувствувате дека ст...
10 кулинарски грешки поради кои не ви успеваат рецептите од интернет Имате превисоки очекувања, ги преполнувате тавите и не ја загревате рерната – по...
10 кулинарски грешки со кои ги уништувате здравите состојки на храната Сите знаат дека кога медот ќе се изложи на топлина ги губи своите здрави состојк...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg