Трикови за полесно откажување од слатките

Мислите дека не можете да го преживеете денот без малку благо? Грешите, можете, но со помош на овие неколку совети и трикови.

vozdrzete-se-od-prekumernoto-konsumiranje-na-slatko-so-pomos-na-ovie-trikovi-1

Сите почетоци се тешки, но ако успеете првите неколку пати да се воздржите од слаткото, со текот на времето вашето тело нема да има потреба за „шеќерни бомби”.

Послужете се од овие трикови и сигурно ќе успеете:

1. „Јадам едно сочно овошје, а благото кое толку сакав да го изедам, едноставно го фрлам во канта за отпадоци. Одлично функционирам.”

2. „Земам гума за џвакање со вкус на овошје, не со ментол. Тогаш се чувствувам како да јадам десерт.”

3. „Во една чаша вода ставам малку јаболков оцет. Желбата за благо исчезнува.”

4. „Кај мене обично функционира зелениот чај, но ако после испиена една чаша сѐ уште ми се јаде благо, тогаш земам 90% црна чоколада.”

5. „Обично пијам чаша вода или ги мијам забите.”

6. „Во својот појадок додавам цимет и пијам минерална вода. Во текот на денот не ни помислувам на благо.”

7. „Пијам вода со вкус на лимон. Лимонот ја неутрализира мојата желба за благо.”

8. „Едноставно не чувајте благо во кујната. Ако немате ништо слатко, нема да јадете.”

9. „Пресметувам колку стомачни треба да направам ако го изедам тој бесмислен колач.”

10. „Ако можам одам на прошетка или пијам незасладен чај.”

Што правите вие за да се воздржите од слатки?

Би можело да ве интересира:

10 кулинарски грешки со кои ги уништувате здравите состојки на храната Сите знаат дека кога медот ќе се изложи на топлина ги губи своите здрави состојк...
4 совети со кои најлесно ќе ги промените лошите навики во исхраната Ако се изгладнувате, вашето тело ќе почне да складира повеќе масти, па постои ри...
12 кујнски алатки и трикови од Французите, кои ќе им послужат на сите домаќини и домаќинки Француската кујна е една од најпрочуените во светот, а жителите нa оваа држава с...
10 јапонски кулинарски трикови (од кои многу можеме да научиме) Јапонците имаат едноставен тест за да ги селектираат доматите за сос и оние за с...
Која е разликата помеѓу бел и кафеав шеќер (и кој е поздрав)? Луѓето често веруваат дека кафеавата храна е поздрава од белата, на пример, кога...
Кулинарски трикови за кои дури и искусните домаќинки ќе бидат благодарни Дали знаете како можете да го столчите црниот бибер ако немате мелница, или како...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg