Ако мислевте дека овие намирници се диетални, во заблуда сте

Огромен дел од намирниците за секојдневна исхрана се рекламираат како здрави и диетални, без да ги имаат овие карактеристики.

ako-mislite-deka-ovie-namirnici-se-dietalni-vo-zabluda-ste-01.jpg

Токму затоа, голем дел од диетите се неуспешни. Ако и вие сте се нашле во ваква замка до сега, избегнувајте ги следниве 5 намирници:

Вода збогатена со витамини

Овие пијалаци се рекламираат како здрави затоа што содржат витамини и минерали, но вистината е дека треба да се задржите до обичната вода. Иако на табелите ќе видите мал број на калории, вистината е дека во нив се наоѓа голема количина шеќер. Покрај тоа, тука се вештачките бои и ароми.


Овошен јогурт

Комбинацијата на здравиот јогурт полн со пробиотици и свежо овошје е најздрава, па така водејќи се по оваа логика заборавате на скриените шеќери и бои кои се ставени во готовите овошни јогурти. Многу подобра алтернатива е домашно подготвениот овошен јогурт со малку мед.


Плочки од житарки

Уште една „здрава“ ужина која не е препорачлива. Всушност, овие плочки имаат многу блиски хранливи вредности до чоколадото кое мислите дека го избегнувате. Никој на етикетата не предупредува „преполно со шеќери,“ затоа подобро е да каснете овошје отколку вакви житарки.


Производи со 0% масти

Намирниците без масти се вистинска замка за луѓето кои се обидуваат да ослабат, затоа што мислат дека без масти значи и без калории. Погрешно! Недостатокот на масти често се заменува со непотребни шеќери за вкусот да биде подобар.


Мусли

Поголемиот дел од муслите содржат огромна количина масти и шеќери кои го нарушуваат здравјето. Затоа секогаш проверувајте ја табелата на вредности пред да се одлучите за нешто „здраво.“

Би можело да ве интересира:

Овошје што треба да го јадете почесто ако сакате да го симнете вишокот килограми Јагодите, праските и сливите се само дел од овошјето што може да ви помогне во б...
10 кулинарски и домаќински трикови, со кои ќе си го скратите времето поминато во кујна Како најлесно да ја одвоите жолчката од јајцето, како најбрзо да ги измиете садо...
Корисни трикови како да откриете дали намирниците се свежи и вкусни или расипани и незрели Не го купувајте пилешкото месо ако има вода во амбалажата или ако има многу црве...
Намирници кои траат „вечно“, но им се менува вкусот по неколку месеци (и не треба да ги јадете) Маслиновото масло, јаткастите плодови и киноата навистина имаат многу долг рок н...
Тешкотии со слабеење и уште 4 знаци дека треба да јадете повеќе (здрави) масти Мастите во храната често имаат лоша репутација. И покрај она што можеби сте го с...
6 видови храна кои никогаш не треба да ги носите на плажа Кога станува збор за уживање во денот на плажа, од клучно значење е пакувањето н...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg