11 кулинарски грешки заради кои рецептите не ви се вкусни
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк


11 кулинарски грешки заради кои рецептите не ви се вкусни

Секој од нас, без оглед на тоа колку добро знае да готви, прави по некоја грешка.

11-kulinarski-greski-zaradi-koi-receptite-ne-vi-se-vkusni-01.jpg

Колку пати досега сте прочитале совршено сочен рецепт и сте виделе фантастична слика од истиот, но кога вие го правите, едноставно не излегува така?

Веројатно правите нешто погрешно, како на пример:

1. Ги миете тестенините со вода

Ако ги измиете тестенините по варењето, на тој начин правите сосовите да се лизгаат по нив, наместо да се соединат. Напротив, користете ја водата во која сте ги вареле, за сосовите да бидат посочни и кремасти.

11-kulinarski-greski-zaradi-koi-receptite-ne-vi-se-vkusni-1.jpg

2. Ги варите доматите заедно со други зеленчуци

Доматите испуштаат киселина која го забавува варењето на останатите зеленчуци како компирите и морковите, па на крајот ќе добиете нееднакво сварена манџа.

11-kulinarski-greski-zaradi-koi-receptite-ne-vi-se-vkusni-2.jpg

3. Ставате сол на почетокот од рецептот

Така го зголемувате ризикот да го пресолите јадењето. Солта секогаш ставајте ја на крај, кога јадењето е топло и инстантно ќе се растопи.

11-kulinarski-greski-zaradi-koi-receptite-ne-vi-se-vkusni-3.jpg

4. Користите блендер за пире

Блендерот е добра помош, но не и кога треба да направите пире. Ако сакате домашно кремасто пире, ќе мора да ги изгмечите компирите со вилушка.

11-kulinarski-greski-zaradi-koi-receptite-ne-vi-se-vkusni-4.jpg

5. Користите премногу или премалку зачини

11-kulinarski-greski-zaradi-koi-receptite-ne-vi-se-vkusni-5.jpg

6. Претерувате со зајрето на пицата

Па, наместо да добиете крцкаво тесто со неколку додатоци, големи се шансите да добиете кашесто тесто со неубава мешавина од вкусови и ароми. Задржете се до рецептот.

11-kulinarski-greski-zaradi-koi-receptite-ne-vi-se-vkusni-6.jpg

7. Ги варите тестенините во премалку вода

11-kulinarski-greski-zaradi-koi-receptite-ne-vi-se-vkusni-7.jpg

8. Кромидот го сечкате претходно

Кромидот многу лесно може да се исуши и да добие застојана арома. Затоа, секогаш сечкајте го во моментот кога ви треба.

11-kulinarski-greski-zaradi-koi-receptite-ne-vi-se-vkusni-8.jpg

9. Компирите ги печете веднаш по сечењето

Обратно од кромидот, компирите мора да отстојат неколку часа во ладна вода, за скробот да се измие и да може да бидат крцкави кога ќе се испечат.

11-kulinarski-greski-zaradi-koi-receptite-ne-vi-se-vkusni-9.jpg

10. Претерувате со варењето на зеленчукот

Така ризикувате да се распадне, посебно ако се работи за брокула или спанаќ. Краткотрајното спуштање во зовриена вода, од 2 до 5 минути, е идеално. Плус, ја минимизирате загубата на витамини.

11-kulinarski-greski-zaradi-koi-receptite-ne-vi-se-vkusni-10.jpg

11. Не додавате шеќер во солените рецепти

Ако во рецептот има пишано дека треба да додадете малку шеќер - не бидете скептични. Малку шеќер може сериозно да го подобри вкусот.

11-kulinarski-greski-zaradi-koi-receptite-ne-vi-se-vkusni-11.jpg

М. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

9 начини како да ги спасите уништените јадења Дури и оние највештите во кујната знаат понекогаш да погрешат, но тоа не значи д...
11 генијални начини на готвење на тестенини за кои никогаш не сте слуш... Не мора секогаш да се држите до стариот добро проверен начин на готвење на тесте...
Тајни на одлично зготвената храна, коишто ги знаат само најдобрите гот... Сите ќе се сложиме дека готвењето е уметност. За да се декларираме себеси како д...