7 факти кои сите љубители на кафе треба да ги знаат


7 факти кои сите љубители на кафе треба да ги знаат

Има многу голем број на луѓе кои пијат кафе во огромни количини и не можат да си го замислат денот без него.

7-fakti-koi-site-ljubiteli-na-kafe-treba-da-gi-znaat-01.jpg

Секако, многупати сме слушале дека кафето може да биде штетно и дека не треба да се претерува, но сега имаме и друга страна на тоа.

Всушност, докажано е дека кафето и не е толку лошо, па дури и има предности.

Прочитајте ги овие неколку факти ако сте „зависни“ од кафе:

Ја зголемува активноста на мозокот

Не е тајна дека кафето може да помогне да се сконцентрирате и ја забрзува реакцијата на човекот.

Но, кафето со шеќер може да ве направи генијалец, бидејќи комбинацијата на кофеин и глукоза ги активира посакуваните области во мозокот.

Во секој случај, не пијте кафе на празен стомак, бидејќи може да настане спротивен ефект.

7-fakti-koi-site-ljubiteli-na-kafe-treba-da-gi-znaat-02.jpg

Го зголемува притисокот

Шолја кафе може да го крене крвниот притисок што е одлично за оние кои имаат постојано низок притисок. Секако, оние кои патат од висок притисок и тахикардија, треба да го избегнуваат.

7-fakti-koi-site-ljubiteli-na-kafe-treba-da-gi-znaat-03.jpg

Го зајакнува имунитетот

Консумирањето на кафе го намалува ризикот на рана смрт, но оптималната количина е 3 шолји дневно.

Тоа е така поради тоа што кафето ја менува работата на имунолошкиот систем и го прави поактивен и здрав, а исто така го зајакнува и црниот дроб и срцето.

Обидете се да пиете природно и свежо кафе без многу додатоци кои се ветштачки.

7-fakti-koi-site-ljubiteli-na-kafe-treba-da-gi-znaat-04.jpg

Помага против главоболка

Кофеинот кој е содржан во природното кафе може да помогне да се ослободите од главоболки и мигрена. Но тоа не значи дека е целосна замена за аналгетици.

7-fakti-koi-site-ljubiteli-na-kafe-treba-da-gi-znaat-05.jpg

Делува како антидепресив и ослободува од стрес

Ослободувањето од стрес зависи од ослободувањето на допамин и серотонин кои предивикуваат добро расположение. Само една шолја кафе, а некогаш дури и неговиот мирис може да помогнат да се опуштите.

Кофеинот го стимулира нервниот систем, а константната стимулација го спречува од депресии. Овој ефект е можен само со кофеинот од кафето.

7-fakti-koi-site-ljubiteli-na-kafe-treba-da-gi-znaat-06.jpg

Ја подобрува меморијата

Истото што помага за подобрување на расположението и концентрацијата, го подобрува и памтењето. Секако, зборуваме за краткотрајна меморија.

Но, сепак е добро и тоа, бидејќи сите информации се чуваат во краткотрајната меморија а по 1 час во идеални услови, нашето знаење се претвора во долготрајна меморија.

7-fakti-koi-site-ljubiteli-na-kafe-treba-da-gi-znaat-07.jpg

Губење килажа

Вашиот сон изгледа дека станува реалност, бидејќи кафето може да помогне во намалувањето на тежина. Ниското ниво на хормонот лептин во телото води до качување тежина, а кофеинот ја зголемува неговата концентрација. Секако, ова не функционира како диета, но колку-толку помага.

7-fakti-koi-site-ljubiteli-na-kafe-treba-da-gi-znaat-08.jpg

М. М. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Што ќе се случи со телото, ако секој ден имате барем еден оброк со риба? Сите знаеме дека во исхраната треба да ни биде вклучена риба барем еднаш неделно...
Како да препознаете квалитетно кафе? Кафето е еден од најконсумираните пијалаци после водата. Глобално, дневно во све...
10 лесни начини да се храните поздраво секој ден Постојат многу совети за тоа како да се храните здраво, но ако сме искрени, поне...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg