Навики кои треба да ви станат начин на живот за да имате идеално тело без држење диети

Според Светската здравствена организација, во последните 40 години, бројот на луѓе кои се соочуваат со прекумерна тежина е речиси трипати поголем.

naviki-koi-treba-da-vi-stanat-nachin-na-zhivot-za-da-imate-idealno-telo-bez-drzhenje-dieti-01.jpg

Скоро секој 4-ти жител на планетата над 17 години има прекумерна тежина, па не е ни чудо што луѓето сè повеќе се опседнати со диети.

Но сепак, има и такви кои немаат потреба од строги диети, па нема потреба да си го исцрпуваат телото.

Доволно е само да стекнат некои редовни навики кои ќе им помогнат да останат во добра форма и да се ослободат од вишокот.

Неколку интересни начини за слабеење без гладување, на кои не секој би се нафатил:

Стегнете го телото

Кога одите некаде на ручек или вечера, облечете облека на која може да заврзете машна или колан околу половината.

Кога ќе почувствувате дека почнува да ве затега, време е да завршите со оброкот. Овој едноставен, но корисен трик  ќе ви помогне да не се прејадувате.

naviki-koi-treba-da-vi-stanat-nachin-na-zhivot-za-da-imate-idealno-telo-bez-drzhenje-dieti-02.jpg

Пијте од високи чаши

Голем дел од калориите во нашето тело се внесени преку пијалаци, а не преку храна. На пример, во чаша сок може да има околу 120 калории и 20 грама шеќер.

Оваа количина може да се намали со помош на правилни садови. Трикот лежи во тоа што во високите и тенки чаши ставаме во просек по 20-30% помалку течност отколку во широките.

naviki-koi-treba-da-vi-stanat-nachin-na-zhivot-za-da-imate-idealno-telo-bez-drzhenje-dieti-03.jpg

Јадете со тајмер

Едноставно е – брзото јадење може да доведе до прејадување, бидејќи мозокот нема време да прими сигнал дека сте најадени.

Па, кога јадете, ставете тајмер на 20 минути и обидете се да уживате во секој залак.

naviki-koi-treba-da-vi-stanat-nachin-na-zhivot-za-da-imate-idealno-telo-bez-drzhenje-dieti-05.jpg

Топла купка

Топлата вода не само што ве релаксира, туку и влијае на намалувањето тежина, според научниците.

Откриено е дека за 1 час топла купка може да се согорат 130 калории, исто колку 30-минутна прошетка.

А, нивото на шеќер во крвта после топла купка е за 10% помало – одлични бенефити.

naviki-koi-treba-da-vi-stanat-nachin-na-zhivot-za-da-imate-idealno-telo-bez-drzhenje-dieti04.jpg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Викторија Бекам 25 години јаде само еден ист оброк – дали тоа е тајната за виткото тело? Иако секојдневно слушаме дека исхраната треба да е разновидна, Викторија Бекам о...
7 популарни трикови за во кујна – што функционира, а што не? Како да го збогатите сосот од домати со помош на лимон, како да го спасите загор...
9 видови храна кои ќе ви дадат енергија како да сте се напиле шолја кафе Јајцата, оревите и млечните производи како јогурт се одличен избор за деновите к...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg