Родители, бирајте ги внимателно здравите намирници за вашите деца
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Java Developer 15-02-2019
Собар/ка 15-02-2019


Родители, бирајте ги внимателно здравите намирници за вашите деца

Младите родители, особено оние кои првпат имаат дете, прават сè што е во нивна моќ за малиот член на семејството да биде здрав, што понекогаш едноставно, ги преминуваат разумните граници.

roditeli-birajte-gi-vnimatelo-zdravite-namirnici-za-vashite-deca-01.jpg

Постојат родители кои опсесивно им даваат на децата сирупи и додатоци во исхраната за имунитет и ги „налеваат“ со цедени сокови.

Сепак, физиологијата на малото детско тело е поразлична од онаа на возрасен човек, па затоа се случуваат грешки, кои во најмала рака, можат да им наштетат на децата:

Цеден сок

Иако е многу популарен начин на исхрана, со цедените сокови и смутијата добивате вкусна течност со мала количина хранливи состојки, бидејќи сите значајни растителни влакна и цврстата материја ја исфрлате заедно со пулпата која останува во контејнерот од соковникот. Наместо сок, дајте им да изедат парче свежо овошје.

roditeli-birajte-gi-vnimatelo-zdravite-namirnici-za-vashite-deca-02.jpg

Јогурт

Избирате нискомаслен јогурт збогатен со пробиотик и витамини? Од тоа воопшто нема потреба, бидејќи вистинскиот јогурт сам по себе е пробиотик. Заборавете на сите тие специјални јогурти и купувајте најобичен, полномасен јогурт. Избегнувајте ги засладените и овошни десерти врз основа на јогурт, бидејќи во нив нема ништо здраво.

Житарици

Житните снегулки и муслите изгледаат како здрав избор за оброк, но она што е наведено со ситни букви на задната страна на пакувањето, е дека при нивното производство се користат подобрувачи на вкус, шеќери и засладувачи. Подобро е да купувате житарици во цело зрно и да ги варите пред да ги додадете во јогурт или со нив да подготвите овошни каши.

roditeli-birajte-gi-vnimatelo-zdravite-namirnici-za-vashite-deca-03.jpg

Мед

Децата помлади од две години воопшто не треба да консумираат мед, колку и да ви е познато и сигурно неговото потекло. Освен што е алерген, медот содржи и состојки кои дигестивниот систем на детето не може да ги процесира.

Грозје

Исто како и за медот, почекајте вашето дете да биде постаро од две години за да можете безгрижно да му давате грозје. Помалите деца немаат развиени рефлекси, а зрната грозје се лизгави и лесно може да ги проголтаат цели зрна или пак да им застанат во грлото.

roditeli-birajte-gi-vnimatelo-zdravite-namirnici-za-vashite-deca-04.jpg

Мултивитамини и суплементи

Доколку за тоа нема реална потреба и доколку не препорача лекар, немојте на своја рака да давате додатоци во исхраната.

Милкшејк

Иако е поздрава верзија од газираниот сок, за најмалите најдобар избор за пиење се само водата и незасладените чаеви.

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Што би требало да содржат оброците во градинките? Храната која се подготвува за децата мора да биде со висок квалитет во секој пог...
Едноставни правила благодарение на кои полесно ќе воведете здрава исхр... Одлуката да го смените начинот на исхрана е навистина важна и е голем пресврт во...
Здрави состојки кои треба да ги додавате во салата за богат оброк Ако сте скептични за идејата салата да ви биде оброк, а не предјадење или мезе, ...