Листа на алкални намирници за да ја нормализирате pH вредноста во телото


Листа на алкални намирници за да ја нормализирате pH вредноста во телото

Киселоста на организмот е причина за многу заболувања, меѓу кои и вишокот килограми, присуството на хеликобактер пилори во дигестивниот тракт и некои карциноми.

lista-na-alkalni-namirnici-za-vashata-sezonska-alkalizacija-na-teloto-01.jpg

Покрај препишаните терапии за заболувањата, пациентите треба и да внимаваат на исхраната. Кога pH-вредноста во телото е изразено кисела, треба да се направат значајни промени во исхраната и да се консумираат алкални и неутрални производи.

Најдоброто кај алкалните производи е што имаат малку калории и успешно може да се применат за губење на вишокот килограми.

Ова е листа на намирници кои треба да ги вклучите доколку сакате да го алкализирате телото:

Брокула, карфиол и зелка

Имаат малку калории, а се богати со растителни влакна и многу хранливи материи.

lista-na-alkalni-namirnici-za-vashata-sezonska-alkalizacija-na-teloto-05.jpg

Цитруси (портокал, мандарина, грејпфрут)

Имаат флавониди, витамин Ц и растителни влакна и иако имаат кисел вкус, во телото создаваат алкална средина.

lista-na-alkalni-namirnici-za-vashata-sezonska-alkalizacija-na-teloto-12.jpg

Краставица

Нискокалоричен зеленчук полн со вода и хранливи материи, кој треба да биде дел од вашите салати секојдневно.

lista-na-alkalni-namirnici-za-vashata-sezonska-alkalizacija-na-teloto-04.jpg

Шумски овошја

Брусницата, малината, капината, јагодите, боровинките и рибизлите се превкусни, а благодарение на витаминот Ц и хранливите материи се одлични за забрзување на метаболизмот.

lista-na-alkalni-namirnici-za-vashata-sezonska-alkalizacija-na-teloto-11.jpg

Ананас

Со само едно до две парчиња дневно ќе ја задоволите дневната потреба од магнезиум, калиум и витамин Ц и ќе му помогнете на својот имунитет да функционира онака како што треба.

lista-na-alkalni-namirnici-za-vashata-sezonska-alkalizacija-na-teloto-10.jpg

Јаболки и сливи

И двете овошја го забрзуваат метаболизмот и го олеснуваат празнењето на цревата, особено откако сте имале тежок и богат оброк.

lista-na-alkalni-namirnici-za-vashata-sezonska-alkalizacija-na-teloto-07.jpg

Репка и ротквица

Коренестите зеленчуци помагаат во регулирањето на нивото на шеќерот во крвта и природно ги разградува мастите.

lista-na-alkalni-namirnici-za-vashata-sezonska-alkalizacija-na-teloto-06.jpg

Диња

Дињата го поттикнува процесот на слабеење, а со помош на водата, витамините и останатите хранливи материи секогаш ќе бидете енергизирани.

lista-na-alkalni-namirnici-za-vashata-sezonska-alkalizacija-na-teloto-13.jpg

Банана

Иако бананата е исклучена од многу диети, всушност е одлична кога треба да практикувате алкална исхрана, бидејќи го регулира нивото на шеќерот во крвта.

lista-na-alkalni-namirnici-za-vashata-sezonska-alkalizacija-na-teloto-14.jpg

Тиквички

Поради комбинацијата на вода и хранливи материи, го регулираат нивото на вода и соли во телото, а ја подобрува и цревната перисталтика. Поради малиот број калории, можете да ја јадете секогаш кога ќе посакате.

lista-na-alkalni-namirnici-za-vashata-sezonska-alkalizacija-na-teloto-08.jpg

Модар патлиџан

Кога се испечени на скара и малку посолени, се одличен додаток во салати или како самостоен оброк со павлака или хумус.

23997.jpg

Пуканки

Една полна чинија пуканки е одлична нискокалорична ужинка која ќе ве засити, а нема да ве преполни со празни калории. Внимавајте само на количината сол која ја употребувате.

lista-na-alkalni-namirnici-za-vashata-sezonska-alkalizacija-na-teloto-09.jpg

Е. Д. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Како да се храните кога надвор е „пекол“ жешко? Кога надвор температурите ќе се искачат на 30-тиот степен, сите се облекуваме по...
Како да го спасите јадењето кое сте го пресолиле? Доколку ви се истурило малку повеќе сол во супата, манџата, гулашот или сосот, д...
Зошто некогаш имате желба да јадете уште, дури и по богат оброк? Гладот и „просторот“ за уште храна по изедениот оброк не се ретка појава и можат...