Храна и пијалаци што можат да го подобрат женското здравје
Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Фризеркa 28-05-2020


Храна и пијалаци што можат да го подобрат женското здравје

На женското тело му се потребни разни хранливи материи, па консумирањето на вистинските храна и пијалаци може да има добро влијание врз здравјето.

hrana-i-pijalaci-shto-mozhat-da-go-podobrat-zhenskoto-zdravje-01.jpg

Според истражувањата, некои видови храна навистина можат да ви го подобрат здравјето, па дури и да спречат разни болести.

Во продолжение, погледнете ги храната и пијалаците што се најдобри за женското здравје:

Водата со лимон го заврзува метаболизмот и го поттикнува слабеењето

Лимоновата вода е клучна за дигестијата, бидејќи со стареењето, нивото на киселина во стомакот се намалува.

Од друга страна, лимоните се одлични за слабеење бидејќи ѝ даваат вкус на водата, но речиси и да немаат калории. А, веќе знаете изобилуваат со витамин Ц.

Лимоните ќе ви помогнат да се справите и со чувството на глад и ќе го прочистат црниот дроб.

hrana-i-pijalaci-shto-mozhat-da-go-podobrat-zhenskoto-zdravje-02.jpg

Чајот од малини ги намалува менструалните болки

Чајот од малина е богат со витамини и минерали, кои се неопходни за женското тело. Овој пијалак содржи железо, калциум, калиум и витамини Б, А, Ц и Е.

Чајот од малина често го пијат и бремените жени, со цел да го олеснат и скратат породувањето. Исто докажано е дека овој чај е и одличен за ПМС, обилно крвавење и болни менструални грчеви.

Кога го правите чајот, секогаш можете да додадете и свежи малини, за посилен вкус.

hrana-i-pijalaci-shto-mozhat-da-go-podobrat-zhenskoto-zdravje-03.jpg

Коренот од мака ги намалува симптомите на менопаузата

Маката има долга историја во медицината и кулинарството на Перу. Основниот дел од растението што се јаде е коренот, кој има неколку бои, а може да се најде и во прав.

За коренот од мака е познато дека ги ублажува симптомите на менопаузата, како што се променливо расположение и проблеми со спиењето. Исто така, чајот бил користен за плодност, подобрување на расположението и балансирање на хормоните.

Лесно можете да го вметнете коренот од мака во вашата исхрана и да го додавате во овесна каша, печива, смути и слично.

hrana-i-pijalaci-shto-mozhat-da-go-podobrat-zhenskoto-zdravje-04.jpg

Брокулата ги намалува брчките

Брокулата може да ви помогне да решите многу здравствени проблеми.

Само 130 грама брокула содржи доволно витамини кои се потребни за производството на колаген. Колагенот, пак, ѝ ја дава еластичноста на кожата.

Брокулата е богата и со витамин А, кој помага во обновувањето на клетките на кожата.

hrana-i-pijalaci-shto-mozhat-da-go-podobrat-zhenskoto-zdravje-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Храна која ќе биде хит во 2018 Чиа семето и смутито од зелено овошје веќе нема да бидат во тренд, иако тоа не з...
Храна која вреди да ја пробате додека патувате низ различни земји од светот Доколку ги следите блогерите за храна и патувања, веројатно имате зачувано многу...
Храна која никогаш не треба да ја замрзнувате Иако во многу ситуации најлесно ни е останатата или вишокот храна да ја ставиме ...

Спонзорирани линкови:

Најчитани неделава