Спонзорирано од:
Спонзорирано од ОгласиЗаРабота.мк
Возач 08-08-2022
Технолог 08-08-2022


7 популарни трикови за во кујна – што функционира, а што не?

Лесно лупење компири

Очекување: Откако ќе ги сварите компирите, ставете ги во сад со студена вода. Потоа малку засечете ја кората и ќе ги излупите многу лесно.

Реалност: Уште еден одличен совет – лупењето е многу полесно на овој начин.

7-popularni-trikovi-za-vo-kujna-shto-funkcionira-a-shto-ne-05.jpg

„Пржено“ јајце во црпалка

Очекување: Ставете го јајцето во црпалка и држете ја неколку минути во вода што врие за да добиете поздрава верзија од пржено јајце.

Реалност: Иако јајцата приготвени на овој начин се вкусни, ќе треба долго време да ја држите црпалката во водата. Па, трикот не е најпрактичен.

7-popularni-trikovi-za-vo-kujna-shto-funkcionira-a-shto-ne-06.jpg

Сечење домати со помош на виљушка

Очекување: За да го исечете доматот на исти парчиња, боцнете го со виљушка, па сечете помеѓу празнините (како на горната фотографија).

Реалност: Со овој начин ќе добиете подебели парчиња домат. Па, најдобро избегнувајте го трикот освен ако навистина не знаете како да исечете домат или ако немате остар нож при рака.

7-popularni-trikovi-za-vo-kujna-shto-funkcionira-a-shto-ne-7.jpg

Здрави печени компири без масло

Очекување: Ставете ги компирите во врела вода и сварете ги до пола. Потоа исечете ги и зачинете ги со малку пченично брашно, сол, лук во прав и бибер. Добро измешајте и ставете ги во рерна.

Реалност: Со овој начин на подготовка навистина ќе добиете крцкави компири, а притоа не треба да употребите ни капка масло. 

7-popularni-trikovi-za-vo-kujna-shto-funkcionira-a-shto-ne-08.jpg

Спирова С. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Месо, тестенини: Совети кои ако ги примените ќе готвите како професионалец (иако сте аматери во кујн... Ако готвењето не ви е силна страна, а сепак имате желба да направите нешто спект...
Банана наместо јајца и уште 7 состојки што лесно можете да ги замените со други Ако немате јајца или сакате веганска верзија на рецептот за торта или палачинки,...
Грешки во кујна со кои несвесно го расипувате вкусот и на наједноставните рецепти Ако сакате оризот да свари како што треба, немојте да го кревате капакот од тенџ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg