Која храна треба да ја миете, а која не пред да ја употребите?

Препорачливо е да го измиете оризот, и тоа неколкупати, но не треба да го миете месото бидејќи само ќе ги разнесете бактериите низ кујната.

koja-hrana-treba-da-ja-miete-a-koja-ne-pred-da-ja-upotrebite-01.jpg

Пред да готвиме или јадеме некоја храна, прво ја миеме. И, ова ни изгледа сосема логично за намирниците како овошје, зеленчук и месо.

Но сепак, додека некои намирници е неопходно да се измијат, други е подобро да не ги миете бидејќи може да направите и поголема штета.

Кои намирници треба да ги миете, а кои не?

Јајцата не се мијат

Без разлика дали ќе ги варите или пржите, нема потреба да ги миете јајцата.

Доколку на јајцето има бактерии, ако го измиете, постои ризик да ги разнесете низ мијалникот. А, овие бактерии ќе се уништат кога ќе го зготвите јајцето.

Сепак, препорачливо е да ги измиете јајцата откако ќе ги сварите и излупите.

koja-hrana-treba-da-ja-miete-a-koja-ne-pred-da-ja-upotrebite-02.jpg

Немојте да го миете живото месо

Слично како со јајцата, ако го измиете месото, постои ризик да ги разнесете бактериите низ кујната.

И во овој случај, бактериите од месото ќе бидат уништени кога ќе го зготвите.

koja-hrana-treba-da-ja-miete-a-koja-ne-pred-da-ja-upotrebite-03.jpg

Нема потреба да го миете кромидот

Внатрешноста на кромидот е заштитена со неколку слоеви, па нема потреба да го миете.

Но, доколу на него има земја слободно исплакнете го.

koja-hrana-treba-da-ja-miete-a-koja-ne-pred-da-ja-upotrebite-04.jpg

Можете да ги миете печурките, но подобро е да ги избришете

На печурките обично има земја и поради ова сите настојуваме да ги измиеме.

Но, печурките лесно впиваат многу вода, па доколку ги миете, важно е да ги избришете со крпа или хартиен бришач.

Ако на нив нема многу земја, подобро е да ги избришете со влажна крпа.

koja-hrana-treba-da-ja-miete-a-koja-ne-pred-da-ja-upotrebite-05.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Зошто се појавува сива обвивка на жолчката кога варите јајца и уште 5 објаснувања за чести појави за... Знаете ли зошто изгледа како водата да врие побрзо откако ќе ѝ додадете сол или ...
Грешки во кујна со кои несвесно го расипувате вкусот и на наједноставните рецепти Ако сакате оризот да свари како што треба, немојте да го кревате капакот од тенџ...
Банана наместо јајца и уште 7 состојки што лесно можете да ги замените со други Ако немате јајца или сакате веганска верзија на рецептот за торта или палачинки,...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg