Бојан од Скопје живее на Канарски Острови: „Локалците се дружељубиви, но ненајавен не можеш да отидеш ни кај семејството“

Каква е локалната храна? Дали ти е по вкус или не ja јадеш?

На почетокот не ми се допаѓаше многу нивната храна, но и јас во тоа време бев премногу пребирлив и не јадев многу работи. Сега уживам во нивната храна.

Тука највеќе се јаде морска храна, но трпезите изобилуваат и со секакви видови месо на скара.

bojan-od-skopje-zhivee-na-kanarski-ostrovi-lokalcite-se-druzheljubivi-no-nenajaven-ne-mozhesh-da-otidesh-ni-kaj-semejstvoto-07.jpg

Кога ќе ти дојдат гости од Македонија, каде ги шеташ?

Постојат неколку места на кои сакам да ги носам гостите, а тоа се Roque Nublo, плажата Анфи, Mogan, Музејот на Кристофер Колумбо, но и многуте плажи и преубави мали селца што ги има на островот.

bojan-od-skopje-zhivee-na-kanarski-ostrovi-lokalcite-se-druzheljubivi-no-nenajaven-ne-mozhesh-da-otidesh-ni-kaj-semejstvoto-13.jpg

Твојата сопруга е од Гранд Канарија. Дали веќе била кај нас и што ѝ се допаѓа најмногу кај нас?

Секогаш кога доаѓам во Македонија, таа ме придружува.

Анабел не сака да пропушти да ја посети Македонија никогаш.

Ѝ се допаѓа многу самата земја, но и македонската храна и гостопримливоста.

bojan-od-skopje-zhivee-na-kanarski-ostrovi-lokalcite-se-druzheljubivi-no-nenajaven-ne-mozhesh-da-otidesh-ni-kaj-semejstvoto-19.jpg

Ти недостига ли Македонија? Колку често се враќаш дома?

Доаѓам обично еднаш до двапати годишно.

Да, ми недостига кога не сум таму, но секогаш кога ќе дојдам и треба да извадам некој документ или да завршам некоја административна работа, се потсетувам зошто си отидов.

bojan-od-skopje-zhivee-na-kanarski-ostrovi-lokalcite-se-druzheljubivi-no-nenajaven-ne-mozhesh-da-otidesh-ni-kaj-semejstvoto-11.jpg

Што македонско најмногу ти недостига кога не си тука?

Најмногу ми недостига мојот внук и остатокот од мојата фамилија, моите другари и македонската традиционална храна.

Повеќе фотографии од Бојан на Канарски Острови:

bojan-od-skopje-zhivee-na-kanarski-ostrovi-lokalcite-se-druzheljubivi-no-nenajaven-ne-mozhesh-da-otidesh-ni-kaj-semejstvoto-14.jpg

bojan-od-skopje-zhivee-na-kanarski-ostrovi-lokalcite-se-druzheljubivi-no-nenajaven-ne-mozhesh-da-otidesh-ni-kaj-semejstvoto-18.jpg

bojan-od-skopje-zhivee-na-kanarski-ostrovi-lokalcite-se-druzheljubivi-no-nenajaven-ne-mozhesh-da-otidesh-ni-kaj-semejstvoto-02.jpg

bojan-od-skopje-zhivee-na-kanarski-ostrovi-lokalcite-se-druzheljubivi-no-nenajaven-ne-mozhesh-da-otidesh-ni-kaj-semejstvoto-12.jpg

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

А. Ј. | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Стефан Савевски за патувањето во Јордан: „Ја посетив Петра 4 пати, за Македонците треба виза, а лока... „Невозможно е да пропаднеш во водата на Мртвото Море дури и да вложиш напор, сам...
Теона Манго го посети Мексико: „Тулум е рај, а локалците се фини, но знаат да лажат за да ти земат п... „Тулум е еден одличен спој на одмор и забава. Ова е место каде што можете рано н...
Јордан Колевски го замени Скопје за Торонто: „Животот овде е прекрасен, луѓето се топли и љубезни, р... „Овде секој ќе те поздрави иако не те познава, луѓето се топли и насмеани. Ми се...
Марко Џамбазоски: „Сакам да истражувам и да покажам дека Македонија е многу повеќе од Скопје и Охрид... Марко Џамбазоски од Скопје со неговиот авантуристички дух постојано ја истражува...
Владимир од Скопје патува низ светот: „Скокав од авион во Дубаи, најевтино е во Јордан, а најскапо в... За CRNOBELO.com, Владимир од Скопје вели дека најдобра храна вкусил во Мексико, ...
Бетика, Ледената Македонка за посетата на Занзибар и Кенија: „Секаде патував сама и се чувствував бе... „Запознав многу локалци во Занзибар, им се восхитував на позитивната енергија шт...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg