Македонците што нѐ направија горди со велосипеди на Килиманџаро: „Имавме дупната гума, проблеми со аклиматизација, но и сафари и плажа“ - Results from #1


Македонците што нѐ направија горди со велосипеди на Килиманџаро: „Имавме дупната гума, проблеми со аклиматизација, но и сафари и плажа“

makedoncite-shto-n-napravija-gordi-so-velosipedi-na-kilimandjaro-imavme-dupnata-guma-problemi-so-aklimatizacija-no-i-safari-i-plazha-08.jpg

Се комплетиравме и наредниот ден дојдовме до појдовната точка Марангу. Ни беа потребни шеесет и четири часа од првото вртење на педалите до врвот Ухуру. Задоволни од искачениот врв се почестивме два дена сафари и четири дена уживавме по плажите во Занзибар.

makedoncite-shto-n-napravija-gordi-so-velosipedi-na-kilimandjaro-imavme-dupnata-guma-problemi-so-aklimatizacija-no-i-safari-i-plazha-12.jpg

makedoncite-shto-n-napravija-gordi-so-velosipedi-na-kilimandjaro-imavme-dupnata-guma-problemi-so-aklimatizacija-no-i-safari-i-plazha-11.jpg

Килиманџаро е супер дестинација која вреди да се види, но исто така туристичка атракција во комбинација со сафари и плажите во Занзибар, но мене лично само Килиманџаро како планина не ме воодушеви на пример како Хималаите пред петнаесет месеци каде што исто така бев со велосипед и уживав во глетките.

makedoncite-shto-n-napravija-gordi-so-velosipedi-na-kilimandjaro-imavme-dupnata-guma-problemi-so-aklimatizacija-no-i-safari-i-plazha-14.jpg

makedoncite-shto-n-napravija-gordi-so-velosipedi-na-kilimandjaro-imavme-dupnata-guma-problemi-so-aklimatizacija-no-i-safari-i-plazha-13.jpg

Екипата беше составенa од:

Лазо Миновски – велосипедист

Никола Нешковски – велосипедист

Илија Деревјов – велосипедист

Ирина Дишовска – планинар

Филип Христов – планинар

Ќирил Начков – планинар

makedoncite-shto-n-napravija-gordi-so-velosipedi-na-kilimandjaro-imavme-dupnata-guma-problemi-so-aklimatizacija-no-i-safari-i-plazha-10.jpg

Нашиот успех беше да тргнеме од Македонија, да го искачиме врвот и да се вратиме назад во Македонија, но никој да не биде заразен. Сите успеавме во тоа затоа што бевме многу дисциплинирани со носење на маски и зголемена лична хигиена.“

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

Симона Симионова | ЦрнобелоБи можело да ве интересира:

Сергеј Кљушин од Русија стигна во Македонија: „Импресиониран сум од Македонците како народ“ Роден во северна Русија, во малиот град Архангељск, Сергеј Кљушин (32), кој се ч...
Сара Цветковска: „Мирисот на Индискиот Океан и сафарито во Кенија ќе ги помнам засекогаш“ „Патот дотаму беше навистина мачен и помислував „Зошто ми требаше ова“ кога слет...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg