„Бев со Сара во сала кога се породуваше, ми дадоа да ја пресечам папочната врвца на Кирил“ – Димитар Атанасовски за татковството

„Еден ден го заборавивме дома Кирил. Сара излегла до продавница и ни кажала на мене и Илина, ама не сме ја чуле. Во меѓувреме, ние се договараме да одиме до друга продавница и возејќи натаму ја гледаме Сара како се враќа со ќесите накај дома и сфаќаме дека Кирил е сам. Со 300 на саат се вративме, а тој лабав, си се заиграл со играчка, не ни приметил дека е сам дома“, раскажува Димитар Атанасовски за CRNOBELO.com за најголемиот гаф што го направил како татко.

dva-pati-bev-so-sara-koga-se-poragjase-za-kiril-mi-dadoa-da-ja-presecam-i-papocnata-vrvca-dimitar-atanasovski-za-tatkovstvoto-01.jpg

Водителот Димитар Атанасовски и неговата сопруга, пејачката и харфистка Сара Мејс, имаат две деца, ќерката Илина (4 и пол години) и синот Кирил (8 месеци).

Димитар со тон емоции зборува за своите две деца. Вели, без нив животот не би му бил целосен, а тој со нетрпение чека да види кои нови предизвици ќе му ги донесе татковството.

Од приказните за тоа како бил двапати покрај Сара во породилната сала и карактерот на децата, до тоа како поради недоразбирање го заборавиле Кирил дома, ама и за Илина која „им се потпиша“ на автомобилите, Диме раскажа во интервју за CRNOBELO.com.

dva-pati-bev-so-sara-koga-se-poragjase-za-kiril-mi-dadoa-da-ja-presecam-i-papocnata-vrvca-dimitar-atanasovski-za-tatkovstvoto-08.jpg

Се сеќаваш ли на моментот кога првпат ги виде децата? Какво беше чувството?

Не само што се сеќавам, туку ми е како да ми се случило пред пет минути. И за Кирил и за Илина присуствував во сала и ги видов уште пред Сара да ги види (ама буквално).

Инаку, за Илина почувствував нешто што првпат ми се случи, да имам страв и во исто време да ме обземе среќа, затоа што реално чинот на раѓање како таков никогаш го немав видено.

За Кирил беше многу поопуштено, дури ми дадоа да ја пресечам и папочната врвца. 

dva-pati-bev-so-sara-koga-se-poragjase-za-kiril-mi-dadoa-da-ja-presecam-i-papocnata-vrvca-dimitar-atanasovski-za-tatkovstvoto-05.jpg

Кога беа бебиња, колку ѝ помагаше на Сара во обврските со децата, да се избањаат, преоблечат? Си станувал ли ноќе за да ги заспиеш, нахраниш? 

Прво, Сара кога ќе го прочита ова, реакцијата гарант ќе ѝ биде „татковците не помагаат, татковците активно учествуваат бидејќи се и нивни децата“. И искрен да бидам, овој концепт на растење никогаш не сум го замислувал така пред да имам деца.

Бар кај нас дома, секогаш мајка ми била таа што се грижела за нас, а татко ми немал баш толку обврски.

И на почетокот имаше многу кршење копје кога ја добивме Илина, затоа што јас никогаш не сум бил научен да седам дома и да имам обврски, особено не обврски со деца и околу деца.

Но, како поминуваат годиниве, искрено сум благодарен што сум бил присутен во сите фази на раст (досега, а дај Боже и така да остане) на нашите деца и многу ми е убаво што слободно можам да кажам дека сум бил дома за сите работи поврзани со нив.

Е сега, тоа бара многу откажувања, ама затоа благодетот и конекцијата со детето не може никој да ти ја подари, туку мора да си ја заслужиш.

dva-pati-bev-so-sara-koga-se-poragjase-za-kiril-mi-dadoa-da-ja-presecam-i-papocnata-vrvca-dimitar-atanasovski-za-tatkovstvoto-09.jpg

Дали си од оние татковци што читале или раскажувале приказни или некако си немал време за тоа?

Читањето приказни е неизбежен ритуал од делот со заспивање секоја вечер пред легнување.

Илина не легнува без да ѝ се прочита приказна (или приказни ако се кратки, зошто обично се ценка за повеќе ако брзо завршиме), а од ново кога имаме можност и Кирил го вклучуваме во активноста.

Можам слободно да кажам дека тоа ми е и еден од поубавите делови од денот, затоа што тогаш добивам прашања што и да седам да ги мислам, нема да ги смислам како што детско главче може да ги каже.

Дури и кога одиме на патување, без разлика дали е одмор или неколку дена надвор од дома, без книга не се трга.

dva-pati-bev-so-sara-koga-se-poragjase-za-kiril-mi-dadoa-da-ja-presecam-i-papocnata-vrvca-dimitar-atanasovski-za-tatkovstvoto-10.jpg

Продолжува на следната страница...Би можело да ве интересира:

Васка Леонтиќ: „Забременив со ин витро, сама станав мајка на 48 години, мојата ќерка (5) знае сè за ... „Никогаш не размислував за тоа што ќе зборуваат другите за тоа дека забременив с...
Петар Грашо за CRNOBELO: „Кога се роди Алба бев во Охрид, тие 10 часа додека патував до дома ми беа ... „Кога стигнав во болницата, ме одведоа во делот со бебињата и ми рекоа: 'Ов...
Виктор Апостоловски по свадбата и медениот месец на Лефкада: „Најмагично ми беше кога ја видов Милен... „Размислував дали да носам капче на свадбата и кога прашав почнаа повозрасните: ...
Јелена Розга за CRNOBELO: „Мислев ќе се срушам од убавина кога публиката ја пееше ‘Гинем’ на цел гла... „Утрото пред концертот имав некој чуден страв, па ѝ се јавив на другарка ми и ѝ ...
Игор Стефановски - Иџе за татковството: „Никогаш не сум бил на родителска, ќерката повеќе личи на ме... „Со синот Олег разговарам отворено за сè и тоа ме радува. Неизбежно е на ти...
Кире Лазаров: „Со Каролина бевме партнери за матура, поради погрешна дијагноза мислев дека рано ќе ј... „Финалето на Светското клупско првенство беше мојот најтежок натпревар во кариер...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg