Филип Костовски, чевлар: „Ги поправив најскапите чизми што сум ги видел, чинат над 4.500 долари“

„Чизмите за поправка ги донесе Македонка која работи во странство. Нè пофали за посветеноста, но напомна дека чизмите ги купила на попуст 2.870 долари, а дека редовната цена е речиси двојно поголема“, вели чевларот Филип Костовски, кој поправи чизми од брендот Givenchy, слични на оние што ги обожава Ким Кардашијан.

filip-kostovski-chevlar-gi-popraviv-najskapite-chizmi-shto-sum-gi-videl-chinat-nad-4-500-evra-mi-trebaa-4-dena-za-korekcija-01ѓ.jpg

Чевларот Филип Костовски од Скопје неодамна имаше необично искуство - во неговата чевларска работилница, Македонка која работи во странство донела едни од најскапите чизми во светот за тој да го коригира оштетувањето на кожата.

Чизмите од брендот Givenchy, какви што носи и Ким Кардашијан, чинат околу 4.500 долари, па овој млад чевлар, за CRNOBELO.com откри дека ги работел скоро цел ден, со многу внимание, како што се бара од овој занает.

filip-kostovski-chevlar-gi-popraviv-najskapite-chizmi-shto-sum-gi-videl-chinat-nad-4-500-evra-mi-trebaa-4-dena-za-korekcija-09_copy.jpg

Филип не крие дека го обожава занаетот што го работи повеќе од десет години и често вели дека занаетите мора да се негуваат, но и дека му е жал што сè помал број млади луѓе денес се занимаваат со оваа професија.

А Филип, кој е познат по тоа што во неговата чевларска работилница „Doctor Shoes“ прави чуда на старите, износени чевли, овој пат со посебна возбуда ни раскажа за чизмите кои ги носат дамите од светскиот џет сет, а кои сега дошле во неговата работилница.

filip-kostovski-chevlar-gi-popraviv-najskapite-chizmi-shto-sum-gi-videl-chinat-nad-4-500-evra-mi-trebaa-4-dena-za-korekcija-02.jpg

„Овие чевли во мојата работилница ги донесе девојка која живее во Македонија, но работи и во странство. Кога дојде во нашата работилница, таа ја пофали нашата работа и посветеност и ни го откри проблемот со чизмите.

Ни напомна дека чизмите ги купила 2.870 долари, а дека нивната редовна цена е двојно повеќе, односно 4.540 долари“, ја започна Филип својата приказна.

filip-kostovski-chevlar-gi-popraviv-najskapite-chizmi-shto-sum-gi-videl-chinat-nad-4-500-evra-mi-trebaa-4-dena-za-korekcija-08.jpg

Тој вели дека на девојката не ѝ била битна цената на поправката, ниту пак времето што ќе му биде потребно да го среди оштетувањето.

„Таа само сакаше сè да биде како што треба и да ги сработиме без брзање.

Чизмите имаа физичко оштетување во делот на кожата, и тоа на специфично место, па моравме да ги исфарбаме и полираме на одредени делови. Но, тоа ни беше многу отежнато поради висината на чизмите.

Затоа дојдов уште во 7 часот наутро, кога нема никој, за да можам без прекин да го завршам процесот на коригирање.

Процесот на фарбање и полирање има неколку фази, но најбитна беше подготовката за фарбање. Но, целата процедура се завршува за 3-4 дена“, вели Филип.

filip-kostovski-chevlar-gi-popraviv-najskapite-chizmi-shto-sum-gi-videl-chinat-nad-4-500-evra-mi-trebaa-4-dena-za-korekcija-06.jpg

Тој ни кажа дека луѓето често носат скапи чевли во неговата работилница, но дека овие се најскапите што ги поправал.

„Луѓето најмногу на корекција носат чевли и патики кои се поскапи, или парчиња кои им значат и сакаат да ги поправат за да може повторно да ги носат“, вели тој.

filip-kostovski-chevlar-gi-popraviv-najskapite-chizmi-shto-sum-gi-videl-chinat-nad-4-500-evra-mi-trebaa-4-dena-za-korekcija-03.jpg

Во работилницата на Филип стои и известување во кое вели дека „Чевли со кал, мокри и неисчистени не се примаат на поправка“.

„Да, тоа е напомена и мислам дека е океј. Ние не бараме да бидат перени, нормално е, се гази по пат, но не толерираме и не примаме чевли кои ги носат со кал, со влакна од миленици, чувани во подрум со прашина и пајажина...

Мислам дека не е во ред да ни ги носат така, бидејќи сигурно дома не ги внесуваат вака валкани.

За среќа, 90% од клиентите ги носат чевлите чисти и имаме одлична соработка. Некои добиваат опомена за следен пат, а само мал број не ги примаме“, ни откри Филип.

filip-kostovski-chevlar-gi-popraviv-najskapite-chizmi-shto-sum-gi-videl-chinat-nad-4-500-evra-mi-trebaa-4-dena-za-korekcija-10.jpg

Прочитајте и Филип Костовски, чевлар: „Чевлите нема да се прошират ако ги ставите во замрзнувач – ќе се оштетат“

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

А. Ј. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Бобан Алексов живее 6 години во Данска: „Заминав 'на слепо', работа најдов случајно на Фејсбук, живо... Боби Алексов (37) од Скопје, 6 години живее во Оденсе, Данска. За себе вели дека...
Бродски љубовни приказни: Србинот Ненад и Перуанката Дафне, Карен од Мексико и Роман од Венецуела Врските на брод се познати по својот краток рок на траење, многу авантури за едн...
Успешни Македонци низ светот: Воислав од Тетово е ембриолог во најголемата болница во Осло „Јас помагам во оплодувањето на јајце-клетката во лабораторија, во вештачки усло...
„Пред 45 години успеав да ја заведам единствената жена која посакав да ми роди деца“ – Жељко Самарџи... „Во брак сме 45 години и заедно пребродивме многу убави, но и тешки животни моме...
Никола од Скопје живее во Русија: „Би сакал да се вратам во Македонија, но да имам достоен живот как... „Тука гасот е речиси бесплатен, а струјата е многу поевтина. Јас живеам во стан ...
Виолета Томовска: „Без размислување решив да ги извадам градите за да го победам ракот, сега со 3 вн... „Одеднаш ми кажаа дека имам рак на двете дојки, а ништо не чувствував. Имав тога...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg