Марко Блажевски: „Скапо е да се биде возач на тркачки автомобили, но ми се исполни сонот - триумфирав на Twingo CUP“

Интервју со Марко Блажевски, прв македонски возач во историјата што освоил FIA CEZ натпреварување на Twingo CUP... „Просечната брзина на најбрзиот круг ми беше 130км/ч, трката беше многу убава и динамична. За мене добра трка е кога има многу престигнување и фер плеј борба до крај“, раскажува 29-годишниот Марко, кој од 5 години вози картинг.

marko-blazhevski-skapo-e-da-se-bide-vozach-na-trkachki-avtomobili-no-mi-se-ispolni-sonot-triumfirav-na-twingo-cup-01.jpg

Марко Блажевски, 29 години од Скопје, по професија економист, триумфираше на FIA CEZ трката на Twingo CUP на тркачката патека Гробник, Хрватска.

Професионално се занимавал со картинг од 6 до 16 години и е најмлад освојувач на златна кацига со освоени три титули по ред во македонски шампионат, а подоцна и 5 години по ред шампион на Македонија.

marko-blazhevski-skapo-e-da-se-bide-vozach-na-trkachki-avtomobili-no-mi-se-ispolni-sonot-triumfirav-na-twingo-cup-08.jpg

За CRNOBELO.com тој споделува какво е чувството да се триумфира на еден ваков настан:

Tриумфираше на трката од Twingo Cup... Какво е чувството? Долови ни ја атмосферата на настанот?

Трката беше многу напорна, имаше често менување на позициите, едно време бев седмопласиран, на четири круга пред крајот го преземав водството и со помош на мојот тимски колега, Давид направивме „еден-два“.

marko-blazhevski-skapo-e-da-se-bide-vozach-na-trkachki-avtomobili-no-mi-se-ispolni-sonot-triumfirav-na-twingo-cup-001.jpg

Што значи за тебе добра трка? Која е максималната брзина со која возиш?

Просечната брзина на најбрзиот круг ми беше 130км/ч, трката беше многу убава и динамична. За мене добра трка е кога има многу престигнување и фер плеј борба до крај.

marko-blazhevski-skapo-e-da-se-bide-vozach-na-trkachki-avtomobili-no-mi-se-ispolni-sonot-triumfirav-na-twingo-cup-05.JPG

Колку време се тркаш? Како започна?

Се тркам од мојата 5-та година, но направив пауза од 13 години, во меѓувреме рекреативно се занимавав со мотокрос и пред две години учевствував на две трки во српски шампионат.  Ова ми беше втора трка оваа година во Twingo Cup.

marko-blazhevski-skapo-e-da-se-bide-vozach-na-trkachki-avtomobili-no-mi-se-ispolni-sonot-triumfirav-na-twingo-cup-02.jpg

Дали и колку ова е скап спорт?

Може да се каже дека ова е најскапиот спорт. За овие две трки имав помош од моите спонзори, за што сум им многу благодарен. Се надевам дека и во иднина ќе продолжат да ме поддржуваат.

marko-blazhevski-skapo-e-da-se-bide-vozach-na-trkachki-avtomobili-no-mi-se-ispolni-sonot-triumfirav-na-twingo-cup-03.jpg

Како се подготвува еден автомобил за трка?

Возилата ни ги подготвува Automotive Group, имаме тим којшто ни ги спрема механичките работи, а брендирање на истите си правиме сами.

marko-blazhevski-skapo-e-da-se-bide-vozach-na-trkachki-avtomobili-no-mi-se-ispolni-sonot-triumfirav-na-twingo-cup-04.JPG

Твоите најголеми достигнувања досега...

Првпат Македонец освојува прво место FIA/CEZ трка во Twingo Cup. Што е вооедно и мое најголемо достигнување.

marko-blazhevski-skapo-e-da-se-bide-vozach-na-trkachki-avtomobili-no-mi-se-ispolni-sonot-triumfirav-na-twingo-cup-09.jpg

Си имал ли некоја незгода?

На моја 11-годишна возраст додека се натпреварував во картинг во Нови Сад се имам превртено со мојот картинг. Други поголеми незгоди сум немал досега.

marko-blazhevski-skapo-e-da-se-bide-vozach-na-trkachki-avtomobili-no-mi-se-ispolni-sonot-triumfirav-na-twingo-cup-07.JPG

Во кои земји се имаш натпреварувано досега? Каква е ситуацијата во Македонија, има ли настани од овој тип често?

Цело време возиме надвор од Македонија бидејќи немаме тркачка стаза кај нас. Следна година ќе се вози во Австрија на А1 Ринг, Серес-Грција, Гробник-Хрватска и Словачка Ринг.

marko-blazhevski-skapo-e-da-se-bide-vozach-na-trkachki-avtomobili-no-mi-se-ispolni-sonot-triumfirav-na-twingo-cup-10.jpg

Идол од светски рамки ти е..

Идол уште од 5-годишна возраст ми е Михаел Шумахер, бидејќи е перфекционист и борец.

marko-blazhevski-skapo-e-da-se-bide-vozach-na-trkachki-avtomobili-no-mi-se-ispolni-sonot-triumfirav-na-twingo-cup-04.JPG

Успех кој си го посакуваш на ова поле е...

Да продолжам да уживам додека возам.

©CRNOBELO.com Забрането преземање и копирање. Крадењето на авторски текстови е казниво со закон.

Симона Симионова | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Хелена Роза по 4 години се врати од Нов Зеланд: „Заминав на 39 години, завршив факултет и сега со со... „2022 ми беше една од најубавите години - конечно зедов дозвола за возење мотор ...
Васка Леонтиќ: „Забременив со ин витро, сама станав мајка на 48 години, мојата ќерка (5) знае сè за ... „Никогаш не размислував за тоа што ќе зборуваат другите за тоа дека забременив с...
„Пред 45 години успеав да ја заведам единствената жена која посакав да ми роди деца“ – Жељко Самарџи... „Во брак сме 45 години и заедно пребродивме многу убави, но и тешки животни моме...
Ленче Манова: „Имав 39 години и бев на работ од смртта, пријател ми донираше дел од својот црн дроб ... „Поради автоимуна болест, која ми ја дијагностицираа на 32 години, црниот дроб м...
Чичко Живо (92) веќе 7 децении живее во Бразил, неговата ќерка е горда на македонските корени: „Тргн... „Сакавме да одиме во Америка, ама не успеавме и завршивме во Бразил“ - вели за C...
„Бев со Сара во сала кога се породуваше, ми дадоа да ја пресечам папочната врвца на Кирил“ – Димитар... „Еден ден го заборавивме дома Кирил. Сара излегла до продавница и ни кажала на м...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg