Момче од САД дојде во посета на Македонија, по препорака од пријател од Скопје: „Храната е неверојатна!“ (фото)


Момче од САД дојде во посета на Македонија, по препорака од пријател од Скопје: „Храната е неверојатна!“ (фото)

„Пријател од Скопје ми кажа за планините, климата, луѓето и морав да дојдам...“, раскажува за CRNOBELO.com 26-годишниот Абди од САД, кој има потекло од Јужна Африка.

momche-od-sad-dojde-vo-poseta-na-makedonija-po-preporaka-od-prijatel-od-skopje-hranata-e-neverojatna-foto-01.jpg

Навистина имаме прекрасни луѓе, храна, природа, гостопримливи сме и дружељубиви, па не е чудно што странците се воодушевени кога ќе дојдат на посета кај нас.

Така, Абди Динбил од САД моментално е во посета на Македонија. Одлучил да дојде поради убавите зборови за нашата држава кои ги чул од свој пријател.

momche-od-sad-dojde-vo-poseta-na-makedonija-po-preporaka-od-prijatel-od-skopje-hranata-e-neverojatna-foto-04.jpg

За CRNOBELO.com тој вели:

„Јас сум од Америка, но моето семејство е од Јужна Африка. Моето име е Абди Динбил и имам 26 години.

Имам пријател кој живее во Скопје и тој ми кажа за градот и за државата општо. Ми раскажа за планините, за климата, за луѓето и инстантно посакав да дојдам и да видам од што е толку воодушевен.

momche-od-sad-dojde-vo-poseta-na-makedonija-po-preporaka-od-prijatel-od-skopje-hranata-e-neverojatna-foto00-03.jpg

Уште веднаш ми се допадна земјата, а особено тоа што луѓето се многу пријателски настроени и фини. Храната е и повеќе од неверојатна! Луѓето се толку дружељубиви што воопшто не се чувствувам како странец тука.“

momche-od-sad-dojde-vo-poseta-na-makedonija-po-preporaka-od-prijatel-od-skopje-hranata-e-neverojatna-foto-02.jpg

momche-od-sad-dojde-vo-poseta-na-makedonija-po-preporaka-od-prijatel-od-skopje-hranata-e-neverojatna-foto-03.jpg

momche-od-sad-dojde-vo-poseta-na-makedonija-po-preporaka-od-prijatel-od-skopje-hranata-e-neverojatna-foto-06.jpg

momche-od-sad-dojde-vo-poseta-na-makedonija-po-preporaka-od-prijatel-od-skopje-hranata-e-neverojatna-foto00-01.jpg

momche-od-sad-dojde-vo-poseta-na-makedonija-po-preporaka-od-prijatel-od-skopje-hranata-e-neverojatna-foto00-02.jpgфото извор: Инстаграм Абди

С. С. | Црнобело

Би можело да ве интересира:

Ана Гигова за ноќниот живот во Скопје во 90-тите: „Излегувавме во Мусандра, на ливче хартија си дава... „Во 90-тите некој додворувач срамежливо ќе го побараше телефонскиот број, а јас ...
Интервју со Кристи, Филипинка мажена во Македонија: „Шест години живеев во Македонски Брод, најмногу... Кристи Рејчел Трајкоски (39) потекнува од Филипините, а веќе 10 години живее во ...
Васил Шемкоски: Извадете ги боичките и дајте му свои бои на нашето старо-ново Скопје Ако сакате да го разубавите Скопје или да го доживеете на еден поразличен начин,...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg