Катерина Јовановиќ, Maкедонка што глумеше во турска серија: „Проблем беше турскиот јазик, но се запознав со моите идоли“

„До неодамна бев дел од снимањето на серијата „Балканска приказна“ која се снимаше само во Македонија, а се емитува во Турција. Беше преубаво искуство, земајќи го предвид тоа што ја имав шансата да се запознаам со актери, кои ми биле големи идоли како мала, па и ми се до ден денес“, споделува Катерина Јовановиќ (21) за CRNOBELO.com.

katerina-jovanovikj-makedonka-shto-glumeshe-vo-turskata-serija-balkanska-prikazna-problem-beshe-turskiot-jazik-no-se-zapoznav-so-moite-idoli-01.jpg

Катерина Јовановиќ (21) е студент на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Но, покрај со глума се занимава и со музика.

Таа иако уште е на студии имаше одлична можност да види како работат големите турски продукции.

Катерина имаше улога во серијата „Балканска приказна“. Станува збор за турска серија, која се снимаше во Македонија и го привлече вниманието на јавноста.

katerina-jovanovikj-makedonka-shto-glumeshe-vo-turskata-serija-balkanska-prikazna-problem-beshe-turskiot-jazik-no-se-zapoznav-so-moite-idoli-001.jpg

За своето искуство Катерина Јовановиќ говори за CRNOBELO.com:

„Моето професионално искуство пред камера започна во 2021 година кога за првпат играв во филмот „Perhaps“ на режисерот Кастриот Абдули заедно со повеќе актерски имиња како Арбен Бајрактари, Висар Вишка, Исмаил Касуми, Фиторе Мифтари итн.

katerina-jovanovikj-makedonka-shto-glumeshe-vo-turskata-serija-balkanska-prikazna-problem-beshe-turskiot-jazik-no-se-zapoznav-so-moite-idoli-12.jpg

На филмот работеше исклучително професионална, дисциплинирана, а воедно и многу забавна екипа, благодарение на која соработката беше моја чест и прекрасно искуство.

katerina-jovanovikj-makedonka-shto-glumeshe-vo-turskata-serija-balkanska-prikazna-problem-beshe-turskiot-jazik-no-se-zapoznav-so-moite-idoli-03.jpeg

Во 2022 година, поточно до пред еден месец, бев дел од снимањето на серијата „Балканска приказна“ која се снимаше само во Македонија, а се емитува во Турција.

katerina-jovanovikj-makedonka-shto-glumeshe-vo-turskata-serija-balkanska-prikazna-problem-beshe-turskiot-jazik-no-se-zapoznav-so-moite-idoli-02.jpg

Пред сè, тоа за мене претставуваше преубаво искуство, земајќи го предвид тоа што ја имав шансата да се запознаам со актери, кои ми биле големи идоли како мала, па и ми се до ден денес.

katerina-jovanovikj-makedonka-shto-glumeshe-vo-turskata-serija-balkanska-prikazna-problem-beshe-turskiot-jazik-no-se-zapoznav-so-moite-idoli-07.jpg

Ја играв улогата на младата Нина, која живее во сеќавањата на еден од главните ликови (Erdal Özyağcılar).

katerina-jovanovikj-makedonka-shto-glumeshe-vo-turskata-serija-balkanska-prikazna-problem-beshe-turskiot-jazik-no-se-zapoznav-so-moite-idoli-08.jpeg

katerina-jovanovikj-makedonka-shto-glumeshe-vo-turskata-serija-balkanska-prikazna-problem-beshe-turskiot-jazik-no-se-zapoznav-so-moite-idoli-11.jpeg

Продолжува на следната страна...Би можело да ве интересира:

Мартин Трпчевски нѐ врати во 2000-ите и се потсети на „Големи и мали“: „Косата ја фарбав неколкупати... „Паралелено со серијата ја снимав и култната и незаборавна емисија „99 action“ к...
Турскиот актер Толга Ортанџил 6 месеци снимаше серија во Скопје: „Ми недостига вкусот на кафето испи... „Македонија и Турција делат заедничка историја и култура, а имаме сличности и во...
Катерина Ангеловска, тренер за личен развој: „Се преправаме дека животот ни е совршен, а вистината е... „Сакаме работите да ги добиеме веднаш. Секоја порака и секој лајк што го добивам...
Македонците Митре и Катерина имаат пекарница во Сингапур: „Само 1% од гостите се Балканци, освен печ... „Пекарница со производи како нашите не постои во цела Азија, а со комплет произв...
Мукадес Ислам од Битола за турските свадби: „Во кафето на младоженецот се става сол, невестата се да... „Младоженецот заедно со неговите родители со букет цвеќе и слатко, најчесто локу...
Црна венчаница, зурли од Галичник: Мартин и Катерина направија уникатна свадба во Сули ан во Скопје ... „Бидејќи сум архитект по професија, а и романтична душа, со Катерина едногласно ...

Најчитани неделава

sonovnik-sidebar.jpg